Nečas bude s kanadským premiérem jednat o zrušení vízové povinnosti

Kanaďané chtějí po Češích víza. Je to kvůli migraci Romů. Po občanech jiných zemí Evropské unie víza nepožadují. Česká republika to považuje za nespravedlivé a v Chicagu o tom dnes bude stranou summitu NATO jednat premiér Petr Nečas s předsedou kanadské vlády Stephenem Harperem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kanadská vlajka | Foto: Fotobanka stock.xchng

Kanaďané zavedli vízovou povinnost pro české občany v roce 2009. Důvodem byl příliv tisíců Romů z České republiky, žadatelů o azyl. Premiér Nečas jde na jednání se svým kanadským protějškem Harperem s jasným cílem:

„My především chceme, aby byla zrušena vízová povinnost. A aby se vyřešil problém lidí, kteří neúspěšně žádali o azyl v Kanadě. Je to samozřejmě zájmem kanadské strany a my nemáme žádný důvod jim jakkoliv komplikovat život.“

Kanadské úřady a soudy uznávají, že mnoho Romů ze střední Evropy žádá o azyl v jejich zemi neoprávněně. Proto je podle premiéra Nečase hlavně na kanadské straně, aby změnila příliš vstřícný azylový zákon, který Romy do Kanady přitahuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

S premiérem Nečasem před jednáním o vízové povinnosti při cestě do Kanady natáčel Vít Pohanka

„V prvé řadě by měl ještě letos vstoupit v platnost reformní azylový zákon v Kanadě, který by snad mohl být pozitivním krokem vpřed. Na druhou stranu některé úvahy kanadských představitelů o tom, že bychom šli nad rámec readmisní dohody z roku 1997, nejsou podle mého názoru realistické.

Existují úvahy, že by byla uzavřena ještě nějaká další dohoda, která by řešila odchod žadatelů o azyl z Kanady. Ale my jsme přesvědčeni, že z politckých, ale i právních důvodů, mám na mysli například Lisabonskou smlouvy, to není možné,“ konstatuje premiér Nečas.

Příchod Romů z české kotliny a Moravy Kanada vízy zastavila. Ale začali přicházet další Romové ze Slovenska a Maďarska. Těmto dvěma zemím Kanada už víza nezavedla. Protesty nejenom z Prahy ale ze strany Evropské unie ji zřejmě varovaly, že by si tím způsobila diplomatické komplikace.

Výsledkem je, že čeští občané, kteří chtějí cestovat do Kanady, zůstali s Černým Petrem v ruce. Spravedlivé to není. Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg k tomu poznamenává:

„Jak říkal náš národní klasik dobrý voják Švejk: ‚na světě je hovno a žádná spravedlnost‘. Uvědomte si to!“

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme