Nečas hrozí vetem nového rozpočtu EU, chce pro Česko více peněz

Česko by mohlo odmítnout návrh nového evropského rozpočtu. Jeho vetem pohrozil před začátkem bruselské schůzky evropských lídrů premiér Petr Nečas. Návrh rozpočtu na příštích sedm let podle něj k Česku není spravedlivý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas přichází na jednání summitu EU o rozpočtu | Zdroj: ČTK

„Nám jde o nižší a moderní evropský rozpočet, ale také o rozpočet, který se bude chovat férově k České republice. My nechceme žádná privilegia, nicméně tento návrh je vůči nám neférový,“ prohlásil při příjezdu na summit Petr Nečas.

Český premiér hrozí vetem, i kdyby tak zůstal sám proti všem ostatním zemím Evropské unie.

„Musí být přijat jednomyslně. Takže nezáleží na tom, zda nesouhlasí ještě někdo. Nebude-li ten návrh férový vůči České republice, jsem povinen jako premiér hájit její zájmy a zájmy jejích občanů,“ prohlásil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání lídrů EU o budoucím rozpočtu unie sleduje zpravodajka Českého rozhlasu v Bruselu Silvie Třeslínová

Žádné konkrétní požadavky Nečas neuvedl. Radiožurnál ale z diplomatických zdrojů ví, že Česko prý jako jediná země nemá dostat peníze navíc za to, že se mu snižuje celkový objem dotací na podporu chudších regionů.

Už dříve premiér řekl, že si chce z Bruselu na stavbu dálnic nebo jiné rozvojové projekty odvézt alespoň 20 miliard eur, tedy více než půl bilionu korun. Podle zdrojů Radiožurnálu ale chce Česko další miliardu eur navíc. Brusel ČR zatím nabízí zhruba 19 a půl miliardy eur.

Kromě českého premiéra hrozí vetem například také předseda italské vlády Mario Monti, který chce pro svou zemi získat více peněz na zemědělskou politiku. Více financí z unijního rozpočtu požaduje řada dalších členů. Jiné státy, například Británie a Německo, naopak chtějí úspornější rozpočet EU. S úsporami souhlasí i Česko, nechce ale, aby se dotkly podpory chudších regionů.

Podle informací Radiožurnálu z diplomatických zdrojů je ale v Bruselu zřejmě za největší riziko pro zdar summitu považován postoj Itálie a právě České republiky.

Poslední pokus o dohodu

Německá kancléřka Angela Merkelová před summitem uvedla, že je velmi těžké odhadnout, jestli se politikům najít kompromis vůbec podaří. Požadavky jednotlivých zemí jsou podle ní zatím stále velmi rozdílné.

Český velvyslanec při unii Martin Povejšil tak odhaduje, že se státníci a diplomaté mohou připravit na dlouhou noc.

„Já myslím, že všichni chápou, že toto je poslední pokus o to dobrat se té dohody. Takže čas není to, čím bychom měli v tuto chvíli zvlášť šetřit,“ řekl Povejšil.

Podle zákulisních informací je ale možné, že nepůjde pouze o dlouhou noc. Summit se totiž může protáhnout až do soboty.

Lídři EU se dohadují o rozpočtu, novináři se připravují na dlouhou noc

Číst článek

První schůzka evropských lídrů o unijním rozpočtu na roky 2014 až 2020 loni v listopadu ztroskotala.

Vývoj tzv. čisté pozice (rozdíly mezi příjmy z EU a odvody do ní) ČR od roku 2004 | Foto: ČTK

Ondřej Houska, Silvie Třeslínová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme