Nečas jednal s francouzským předsedou vlády i o Temelínu

Někdejší rozpory mezi Českou republikou a Francií jsou minulostí. V současnosti je ve vztazích mezi oběma zeměmi znatelný "dynamický impuls". Po setkání s francouzským premiérem Fillonem to řekl předseda vlády Petr Nečas. V Paříži spolu oba premiéři jednali o vzájemných vztazích, evropských otázkách, ale hlavně o energetice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiéři Petr Nečas a Francois Fillon | Zdroj: ČTK

Návštěvy českého premiéra určitě využije k lobbingu jeden ze zájemců o dostavbu jaderné elektrárny Temelín, francouzská společnost Areva. Kromě ní o tuto energetickou „zakázku snů“ usiluje i americký Westinghous a česko-ruské konsorcium.

Český a francouzský premiér se zájmu Francouzů o podíl na dostavbě Temelína dotkli, mluvili ale pochopitelně ve velmi diplomatické rovině.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jednání premiéra Nečase v Paříži informuje tamní spolupracovník ČRo Jan Šmíd

„Premiér Nečas seznámil svého francouzského protějška s tím celkovým harmonogramem, to znamená dokončení dodání dokumentace v roce 2011 až po rozhodnutí v roce 2013. Ale otázka Temelína patřila do určitého kontextu otázek spojených s jadernou energií, a tady je třeba říct, že pozice České republiky a Francie jsou si velice blízké,“ uvádí pařížský spolupracovník Českého rozhlasu Jan Šmíd.

„Jak zdůraznil premiér Nečas, obě země vidí v jaderné energetice důležitý zdroj energetické bezpečnosti a samostatnosti i v rámci Evropské unie."

V podnikatelské delegaci, která doprovází Petra Nečase, je i šéf ČEZu Martin Roman. Se zástupci dalších firem se zítra zúčastní schůzky přímo v Arevě.

„Martin Roman tady působí jako jakýsi ekonomický nebo obchodní doprovod, jak mi sdělily zdroje z ambasády, protože jeho účast mi připadala poměrně zajímavá z pohledu těch všech 3 zájemců, kteří se ucházejí o dostavbu Temelína,“ podotkl Šmíd.

Podepsán plán spolupráce do roku 2013

Premiéři obou zemí jednali i o plánech Francie a Německa na stabilizaci eurozony a také o ekonomické spolupráci; Francie je z hlediska obchodního obratu naším čtvrtým nejvýznamnějším partnerem. Petr Nečas a Francois Fillon v Paříži také podepsali akční plán spolupráce obou zemí do roku 2013.

„To je dokument, který konkretizuje strategické partnerství, podepsané v roce 2008 tehdejším premiérem Topolánkem a prezidentem Sarkozym. Zahrnuje řadu oblastí od zahraničí politiky, evropských otázek, vědu, výzkum až třeba po otázku spolupráce v jaderné energetice či výměnu studentů. Je to velmi konkrétní projekt, který vypršel a teď tedy byl znovu obnoven.“

O jaderné energetice bude náš premiér jednat zítra s ministrem průmyslu a energetiky a odpoledne se sejde s prezidentem Nicolasem Sarkozym.

Jan Šmíd, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme