Nečas se Schwarzenbergem budou hledat kompromis o fiskální unii

Premiér Petr Nečas a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg začnou ladit své postoje k evropské fiskální smlouvě. Šéf diplomacie a TOP 09 ostře kritizoval předsedu vlády a ODS za to, že se minulé pondělí v Bruselu k rozpočtovém paktu nepřipojil. Už dřív mluvil Schwarzenberg i o tom, že nebude sedět ve vládě, která by vedla Česko mimo hlavní proud evropské integrace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas po jednání Evropské rady

Petr Nečas po jednání Evropské rady | Zdroj: Reuters

Nečas se proti kritice ministra zahraničí ohledně českému postoji k unijní smlouvě o fiskální odpovědnosti ohradil a Schwarzebergovi vzkázal, aby vážil slova a víc se věnovat práci ve svém resortu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postoje politiků k evropské fiskální smlouvě zaznamenala reportérka Milada Richterová

Podle premiéra je vyhrocení situace kolem ratifikace nové unijní smlouvy přehnané. Řekl to svým kolegům při minulém jednání vlády. Podle něj je stále otázkou, jaké země nakonec v březnu podepíší nová pravidla, která mají zajistit rozpočtovou kázeň. Současný postoj Česka Nečas obhajoval:

„Myslím, že jsem nevyslal žádný dramatický signál. Mimochodem bude možná velmi zajímavé v březnu sledovat, které země skutečně reálně na Evropské radě tuto smlouvu podepíší. Navíc se podařilo prosadit, že tato smlouva zůstává trvale otevřená pro kohokoliv, například příští vládu, která může kdykoliv přistoupit.“

S řešením roztržky na domácí politické scéně premiér Petr Nečas čekal na návrat ministra Karla Schwarzenberga ze zahraniční cesty. Šéf diplomacie už dřív řekl, že nebude sedět ve vládě, která by Česko vedla mimo hlavní proud evropské integrace.

Česko je spolu s Velkou Británií jedinou zemí, která zatím odmítla podepsat dohodu o zpřísnění rozpočtových pravidel v Evropské unii.

Karel Schwarzenberg na TK 6.12.2011 | Foto: Filip Jandourek

S tímto krokem premiéra a předsedy ODS Petra Nečase nesouhlasí zástupci TOP 09 a Starostů. První místopředseda této vládní strany, ministr financí Miroslav Kalousek, vysvětluje proč:

„Pokud jediné dvě země, které to nepodepíší, budou Spojené království a Česká republika, tak bude mít Evropská unie dva ostrovy. Jedno bývalé impérium, se svojí City, se svými širokými finančními vazbami do celého světa a jeden ostrov bez moře, jehož všichni sousedi to podepsali. Nechť si každý zváží, zda to je opravdu v českých národních zájmech.“

Ústavně správný postup?

Rozhodnutí premiéra Nečase, aby se Česko zatím nepřipojilo ke smlouvě o rozpočtové kázni v Evropské unii, naopak uvítaly Věci veřejné.

Podle šéfa nejmenší vládní strany Radka Johna nejsou podmínky smlouvy pro naši zemi výhodné:

„V tomto se shodujeme s panem premiérem a říkáme, že pokud je nějaká dohoda, tak všichni účastníci dohody si musí být rovni. Pokud jsou si někteří rovnější a někteří méně rovní, pak nemá cenu v takovém společenství být. A je správné nevstoupit, pokud by podmínky pro Českou republiku byly horší než pro jiné země, které se účastní.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentář Radka Kubička z Českého rozhlasu 6

Kromě Věcí veřejných a opozičních komunistů se na stranu premiéra v této věci postavil i prezident Václav Klaus.

Naopak jako špatné hodnotí Nečasovo rozhodnutí nejsilnější opoziční strana. Někdejší předseda ČSSD a eurokomisař Vladimír Špidla se navíc domnívá, že premiér nepostupoval správně ani podle Ústavy.

„Jsme parlamentní republika a takovéto zásadní věci by se měly rozhodovat v parlamentu. Správný postup by byl parafovat a předložit k ratifikaci tak, aby parlament, tedy celé politické spektrum, se mohl vyjádřit a rozhodnout,“ říká Špidla.

Poslanci ČSSD chtějí jednat o fiskální smlouvě na mimořádné schůzi sněmovny. Její předsedkyně Miroslava Němcová z ODS ji svolala na tento čtvrtek. Koalice zatím podobné opoziční návrhy pravidelně odmítá. Její představitelé tvrdí, že prostor pro debaty je v příslušných poslaneckých výborech.

ODS má podle TOP 09 vysvětlit, co ji vádí

Předsednictvo TOP 09 dalo ještě před jednáním Schwarzbergovi plnou podporu, aby hájil připojení Česka k dokumentu. Kalousek odmítá, že by šlo o koaliční spor:

„Koaliční spor to může být v okamžiku, kdy obě dvě strany mají jasná a srozumitelná stanoviska. TOP 09 formuluje jasné a srozumitelné stanovisko. Zatím tak jako celá Evropa ani my nerozumíme výmluvám ODS. Očekáváme nějaké jasné a srozumitelné stanovisko. Nedá se mluvit o sporu, stále ještě nevíme, co chtějí."

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý český ministr zahraničí a ex-předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan ve Světě o jedné

K názoru, že by o osudu smlouvy měl rozhodnout parlament, se přiklání i komentátor Českého rozhlasu 6 Radko Kubičko. Veřejnou výměnu názorů mezi premiérem a ministrem zahraničí přitom považuje za nešťastnou.

„Určitě to má jakousi tradici, protože vždycky ministr zahraničí byl trochu z jiného tábora a nebyli schopni se domluvit, ale to je obecný nešvar české politiky, že se neuzavírá konsenzus ve věcech, kde by měl být, ať už je to třeba penzijní reforma nebo právě zahraničí politika. To je skutečně velmi špatně, “ míní komentátor.

Nejednota české zahraniční politiky podle bývalého českého ministra zahraničí a ex-předsedy Valného shromáždění OSN Jana Kavana problematizuje vnímání Česka jeho zahraničními partnery. „Je to velmi nepříjemné, i když u nás má takováto nejednota už jistou delší tradici,“ řekl Kavan.

Milada Richterová, Martina Spěváčková, pir, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme