Nečas se setkal s nizozemským premiérem. Zeptal se i na kritiku imigrantů

Premiér Petr Nečas je na jednodenní návštěvě Nizozemska. Do země přiletěl krátce poté, co nizozemská parlamentní krajně pravicová Strana pro svobodu Geerta Wilderse vyzvala na svém webu Nizozemce, aby upozorňovali na špatné chování přistěhovalců ze střední a východní Evropy. Proti postupu Wildersovy strany už protestovala Evropská unie i diplomaté.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas se v Haagu sešel s nizozemským předsedou vlády Markem Ruttem

Premiér Petr Nečas se v Haagu sešel s nizozemským předsedou vlády Markem Ruttem | Zdroj: ČTK

Český premiér už za sebou má jednání s nizozemským premiérem Markem Ruttem. Předsedové vlád se podle Nečase otázky kontroverzního webu také dotkli, i když jen okrajově.

Petr Nečas řekl, že internetovou výzvu považuje za iniciativu jedné politické strany, která nevyjadřuje stanovisko vlády. Rutte už se dříve od obsahu webové stránky distancoval, což prý Nečas považuje za dostatečné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu v Beneluxu Pavel Novák sledoval cestu premiéra Nečase

„Myslím si, že jednoznačné řečení, že je to názor pouze jedné holandské politické strany, je dostatečnou distancí od těchto nepřijatelných názorů,“ potvrdil Nečas.

„Skutečně to považuji za výkřik jedné politické strany. Není to výkřik nizozemské politické scény. A už vůbec to není výkřik nizozemské vlády a už vůbec ne její politika. Takže já to považuji za naprosto dostačujíc,“ dodal.

Oba dva se pak shodli, že zastávají dodržování základních svobod platných v Evropské unii, tedy i svobodný pohyb osob. „Jsme zastánci migrace v Evropě, ale nemůžeme samozřejmě zavírat oči před problémy, které tato migrace přináší. A my děláme vše, co je v našich silách, abychom tyto problémy řešili,“ upřesnil Rutte.

Nizozemský premiér dodal, že je ochoten sejít se 1. března, kdy se koná evropský summit, s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem, a diskutovat s ním o problému.

Nizozemští politici ovšem nejspíš nebudou s webovou stránkou, která podle některých otevřeně vyzývá k netoleranci, nic dělat. Strana pro svobodu je totiž třetí nejsilnější parlamentní stranou a tichým spojencem menšinového kabinetu premiéra Rutteho a on ji potřebuje k prosazení ekonomických reforem.

Rutte prý nacionalistům na oplátku slíbil, že jim vyjde vstříc v otázkách imigrace. Změny na politické scéně se proto očekávat nedají a nizozemský premiér počínání Strany za svobodu ani přímo neodsoudil.

Předpokládat se ale dá rostoucí tlak ze strany Evropského parlamentu, který chce o nizozemské webové stránce diskutovat na svém příštím zasedání 13. března.

Premiéři mluvili také například o finanční perspektivě v Evropské unii na příští rozpočtové období, kde jde České republice zejména o to, aby se nesnižovaly finance na politiku soudržnosti, ze které hodně čerpá, o Blízkém východě nebo o blížícím se summitu.

Pavel Novák, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme