Nečas v Bavorsku zopakoval, že Česko lituje poválečných křivd

Petr Nečas dnes jako první český premiér vystoupil s projevem v bavorském parlamentu. Připomněl, že Čechy a Bavory pojí tisíc let společné historie. Mluvil také o té minulosti, která je pro obě země citlivým politickým tématem - o odsunu sudetských Němců. Nečas bavorským poslancům ocitoval pasáž z česko-německé deklarace z roku 97.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český premiér Petr Nečas vystoupil v bavorském parlamentu | Zdroj: ČTK

Jako vůbec první český premiér předstoupil dnes dopoledne Petr Nečas před bavorské poslance v Mnichově. Pronesl k nim řeč, po které ve stoje tleskali jak poslanci, tak zástupci sudetoněmeckého landsmanšaftu.

Pozvání Nečase do bavorského parlamentu bylo v médiích označováno jako historická událost. Jisté očekávání vzbudil český premiér už svou včerejší poznámkou, že se v projevu dotkne i citlivých míst společné historie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vystoupení Petra Nečase v bavorském parlamentu sledoval zpravodaj Pavel Polák

Mluvil o tisícileté historii česko – bavorských vztahů od pozvání českých velmožů do Řezna v 10. století, Marii Terezii až k citlivému místu – vyhnání sudetských Němců v roce 1945 a 46.

"Litujeme, že poválečným vyháněním, jakož i nuceným vysídlením sudetských Němců z tehdejšího Československa, vyvlastňováním a odnímáním občanství bylo způsobeno mnoho utrpení a křivd nevinným lidem, a to i s ohledem na kolektivní charakter přisuzování viny," citoval Nečas z česko-německé deklarace, kterou v roce 1997 podepsal německý kancléř Helmut Kohl a tehdejší český premiér Václav Klaus.

Předválečné majetkové poměry možné nejsou

Návrat předválečných majetkových poměrů v českém pohraničí ale Nečas rozhodně odmítl.

"Hledání společné interpretace dějin poskytne morální satisfakci, předválečné majetkové poměry však není možné obnovit," zdůraznil Petr Nečas.

Podle mluvčího landsmanšaftu Bernda Posselta šel premiér Petr Nečas v hodnocení vyhánění sudetských Němců dál než Václav Havel.

„Údajně to měl být malý krok, ale stal se z něho velký. Projev ve mně zanechal hluboký dojem. Premiér Nečas argumentoval z perspektivy naší společné historie. A způsobem, jakým mluvil o vyhánění, šel dál než Václav Havel. Je to skutečně velký krok vpřed," míní Posselt.

Milan Kopp, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme