Nechal Maduro ostřelovat vlastní instituce? Shození granátů na soud označil za puč

Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil, že odcizený policejní vrtulník shodil v úterý čtyři granáty na nejvyšší soud v Caracasu. Maduro to označil za teroristický útok “osob, které usilují o puč“, píše server německé stanice Deutsche Welle. Vrtulník také patnáctkrát vypálil na ministerstvo vnitra, nikdo nebyl zraněn. Stalo se to krátce po Madurově varování ve státní televizi, že jeho stoupenci jsou připraveni vzít do rukou zbraně, aby mu pomohli udržet se u moci.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Nicolás Maduro na shromáždění podporující jeho návrh o změně ústavy. | Zdroj: Reuters

Zpravodaj Deutsche Welle Oscar Schlenker uvedl, že viděl ve vrtulníku policisty a vojáky. Brzy po útoku se na sociálních sítích objevila videonahrávka, na které – podle všeho - pilot vrtulníku jménem Oscar Perez - vyzývá k povstání proti Madurovi. Prezident prohlásil, že pilot dříve pracoval pro bývalého ministra vnitra Miguela Torrese. Maduro tohoto politika obvinil ze spolupráce se CIA. Torres obvinění odmítl.

Státní televize po útoku zveřejnila fotografie pilota stojícího před budovou amerického Kongresu ve Washingtonu. Deutsche Welle za tím vidí snahu doložit tvrzení, že pilot dostává instrukce ze CIA a amerického velvyslanectví.

Podle prezidentových odpůrců však útok zosnoval sám Maduro, aby ospravedlnil zásah proti Venezuelanům, kteří chtějí zablokovat jeho snahu o přepsání ústavy, vysvětluje Deutsche Welle. Každodenní protivládní protesty si už od dubna vyžádaly 75 mrtvých.

Server BBC píše, že prezident Maduro uvedl armádu do stavu pohotovosti. „Dříve či později ten vrtulník najdeme a dopadneme pachatele tohoto teroristického útoku," prohlásil Maduro. Jak píše analytik BBC Will Grant, těžko říct, zda pilot patří k odpůrcům vlády, nebo zda je to jen problematický policista. „Každopádně pohled na podle všeho policejního odpadlíka, který shazuje granáty na nejvyšší soud a údajně ostřeluje vládní budovy, to už je – i na venezuelské poměry – extrém," říká. Není tedy divu, že Maduro to hned označil za teroristický útok a tedy i důvod k aktivaci armády.

Grant si ale všímá toho, co řekl Maduro v úterý před útokem. „Bude-li bolívarská revoluce ohrožena, tak toho, čeho jsme nedosáhli prostřednictvím voleb, dosáhneme pomocí zbraní." Opozice to označila za zjevnou výhrůžku.

Těsně před útokem také Maduro zopakoval obvinění, že Spojené státy podporují pokusy o svržení jeho vlády. A předtím, v pondělí, oznámil zatčení pěti lidí obviněných z přípravy americké invaze. Závěr? Úterní útok vrtulníku může a nemusí mít vážné důsledky. V červenci možná Venezuelu čeká referendum v souvislosti s Madurovým kontroverzním plánem na nové ústavodárné shromáždění. Zatím ale není jisté, zda se hlasování v dohlednu uskuteční. Každopádně bezpečnostní situace v zemi snad už ani nemůže být horší, uzavírá analytik BBC.

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme