Nechce se opalovat na pláži, ale pomáhat. Česká vědkyně vyráží na hurikánem zdevastovanou Floridu

Miliony lidí z americké Floridy před hurikánem prchly. Jiní ale zůstali a s Irmou se setkali skoro tváří v tvář. Česká vědkyně a držitelka prestižního Fulbrightova stipendia Petra Surynková pak měla štěstí, že na Floridu nestihla odletět. Podle původního plánu se v úterý měla poprvé probudit v místě svého nového působiště nedaleko Miami. Hurikán ji ale od cesty neodradil, teď je jen odhodlaná pomáhat ve volném čase coby dobrovolnice.

Vlašim/Miami Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká vědkyně Petra Surynková vyráží na hurikánem zdevastovanou Floridu. Na místě chce i pomáhat

Česká vědkyně Petra Surynková vyráží na hurikánem zdevastovanou Floridu. Na místě chce i pomáhat | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Česká vědkyně Petra Surynková sedí ve svém bytě ve Vlašimi. Kolem sebe má vybalené věci, které si ale nyní měla vyndávat z kufru na hurikánem zdevastované Floridě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nechce se opalovat na pláži, ale pomáhat. Česká vědkyně vyráží na hurikánem zdevastovanou Floridu. Natáčel zpravodaj Jan Kaliba

„Plánovala jsem 11. září odlet do Miami. Kvůli hurikánu Irma byly bohužel moje plány naprosto změněny. Na druhou stranu jsem ráda, že nejsem na cestě do Miami, protože být tam v tuhle dobu je skoro nebezpečné,“ říká pro Radiožurnál Surynková.

Miami se sice neocitlo přímo v dráze hurikánu, ale i tak se ulice změnily v řeky. Vítr pak zametal a lomcoval se vším, co mu přišlo do cesty. Česká vědkyně má také informace z první ruky od známých, kteří podle ní téměř všichni zůstali během Irmina řádění ve svých domovech.

„Češi, které znám, a žijí na Floridě, tak zůstali ve svých domech. Nestačili se dostat pryč. Říkali, že jsou zacpané dálnice a z Floridy se nedá dostat. Lety byly předražené, a tak se raději rozhodli přečkat všechno ve svých domech,“ přibližuje Surynková.

„Jsou opravdu nad věcí. Píší, že tam fouká velmi silný vítr, ale všichni jsou v pořádku. Moje zprávy jim jsou plné obav, ale oni jsou s tou situací velmi vyrovnaní. Asi jsou na to zvyklí,“ doplňuje.

'Neumíme si to představit, ale jsou připraveni'

Společnost, se kterou měla na Floridu letět, české držitelce Fulbrightova stipendia za projekt v oblasti aplikované geometrie povolila změnit datum cesty zdarma a nakonec stejně rušila cestu všem pasažérům, protože poničené letiště v Miami přerušilo provoz.

Surynková má teď letenku na příští pondělí, to je hned první den, kdy její dopravce lety na jihovýchod Floridy obnoví.

„V Česku si to neumíme představit, ale oni jsou tam na takové situace přece jenom trochu víc připraveni. Hurikán pro ně není nic neobvyklého, možná ne v takové míře, ale jsou schopni se velmi rychle vrátit do normálních kolejí. Myslím, že velmi brzy tam budu moct normálně pracovat na univerzitě a začlenit se do jejich vědeckého týmu,“ podotýká česká vědkyně.

Jen místo subtropického ráje najde pro svůj akademický pobyt kulisy zpustošeného amerického státu. Svůj volný čas je proto připravena místo na pláži trávit jako pomocnými pracemi.

„Pokud bude potřeba, tak nemám nic proti tomu, abych přiložila ruku k dílu. Beru to sportovně. Pokud tedy bude potřeba, tak pomůžu. Naopak si myslím, že bude dobré se tam aklimatizovat, seznámit se s těmi lidmi a poznat je z takovéto stránky. Myslím, že to bude zajímavé, takové dobrodružství na úvod mého pobytu,“ říká Petra Surynková, česká vědkyně a od příštího týdne na Floridě možná i dobrovolnice.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme