Nechceme platit za Trumpovu ochranu, bouří se Florida. Stojí 1,5 milionu korun na den

Zastupitelé floridského Palm Beach zvažují uvalit zvláštní daň na tamní luxusní rezidenci amerického prezidenta Donalda Trumpa Mar-a-Lago. Chtějí tak získat peníze na zajištění bezpečnosti hlavy státu. Informovala o tom v úterý televize Fox News. Palm Beach se dlouhodobě snaží přinutit vládu, aby náklady na Trumpovu ochranu proplatila, federální úřady to ale odmítají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump v letovisku tráví většinu víkendů. Každý den jeho pobytu stojí místní kasu podle okresu Palm Beach, v jehož katastru Mar-a-Lago leží, 60 tisíc dolarů, v přepočtu asi 1,5 milionu korun.

Okres prý od Trumpovy lednové inaugurace už musel mimořádně vynaložit takřka dva miliony dolarů, tedy zhruba 50 milionů korun. Místní šerif Ric Bradshaw navíc očekává, že účet pro okres za nedávnou Trumpovu schůzku s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem bude činit dalších 250 tisíc dolarů.

Veškeré snahy zastupitelů o uhrazení bezpečnostních výdajů z federálního rozpočtu jsou dosud neúspěšné, proto padl návrh prohlásit Mar-a-Lago za zvláštní daňový okrsek.

Luxusní rezidence amerického prezidenta Donalda Trumpa Mar-a-Lago | Foto: Reuters

V současné době Mar-a-Lago funguje jako klub, takže se na sídlo vztahují nižší daně než na hotely. Televize Fox News navíc poznamenala, že rezidence využívá daňové prázdniny výměnou za to, že se Trump po pořízení sídla v roce 1985 vzdal plánů na další rozvoj místa.

Klub má 500 členů, kteří ročně za členství platí 14 tisíc dolarů, tedy asi 350 tisíc korun. Vstupní poplatek pak činí 200 tisíc dolarů, v přepočtu zhruba pět milionů korun. Magazín Forbes odhaduje, že cena klubu je v současné době 150 milionů dolarů (3,8 miliardy korun).

„Jsme poctěni, že tady máme prezidenta, zároveň ale jeho cesty sem jsou příliš časté. Okres Palm Beach nenavštěvuje, on odsud vládne," řekl zastupitel Dave Kerner, který za návrhem zvláštního zdanění Mar-a-Lago stojí. „Ať jsou naše priority jakékoli, daňoví poplatníci nám nedávají peníze, abychom chránili prezidenta," dodal.

Americký prezident Donald Trump a čínský prezident Si Ťin-pching před luxusní rezidencí Mar-a-Lago | Foto: Reuters

Kritičtí k častým Trumpovým cestám na Floridu nejsou jen místní úřady, ale také podnikatelé z letiště Lantana. Malé letiště, které je od Mar-a-Lago vzdáleno zhruba deset kilometrů a které odbavuje asi 350 letů vrtulových letadel denně, musí být během prezidentova pobytu z bezpečnostních důvodů uzavřeno.

Marian Smithová, která na letišti provozuje pilotní školu, tvrdí, že kvůli nuceným uzavírkám přišla již takřka o 100 tisíc dolarů, zhruba 2,5 milionu korun. Společnost, která se živí reklamními lety, ztrátu odhaduje na více než 40 tisíc dolarů (jeden milionu korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme