Nedílnou součástí francouzských Vánoc jsou kromě cukrovinek i kolotoče

Hlavní pařížská třída Champs Elysés je rozzářená a plná stánků s nejrůznějšími dobrotami i zbožím. To ale nestačí, francouzské vánoce jsou komplet teprve s kolotoči, které zdaleka nejsou jen dětskou záležitostí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na většině trhů v Berlíně najdete také rozzářené kolotoče

Na většině trhů v Berlíně najdete také rozzářené kolotoče | Foto: Klára Stejskalová

Je to opravdu vzácný kolotoč, jeho majitel Paul Loisel s ním jezdí už čtvrt století, některé koně jsou z konce devatenáctého a začátku dvacátého století.

„Jezdím s ním pravidelně po vesnicích už pětadvacet let, občas potkám někoho, komu je přes dvacet a pamatuji si ho ještě jako malého kluka, který jezdil na mém kolotoči,“ říká Paul

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru francouzských kolotočů přinesl Jan Šmíd

Pro mnoho dětí představuje kolotoč opravdový začátek Vánoc. Ostatně podobně to prožívají i rodiče a ohlížejí se zpět za svým životem, nádherné kolotoče z doby Belle Epoque evokují dobu, do níž by se alespoň krátce, někteří z nás rádi na chvíli podívali.

Kolotoče ostatně k historii Francie patří, mají tu tradici a v Paříži také své muzeum des Arts et Foraine. Právě tady potkáte Alaina Demoiancourta, který tu působí jako průvodce a hlavní klaun.

„Dlouho jsem pracoval u filmu, specializoval jsem se na zvláštní efekty, exploze, výbuchy, pak jsem se trochu zklidnil a jezdil s cirkusem, potom jsem se dal k divadlu, pracoval jsem mimochodem i s bratry Formanovými,“ říká Alain.

Nedílnou součástí kolektivu kolem kolotoče je i opravářka Veronique, která zbožňuje věci vyráběné postaru ze dřeva.

„Mám ráda všechno, co je ze dřeva, opravuji ráda staré manéže, koníky, jsem dřevem posedlá, ostatně i doma mám všechno ze dřeva,“ říká Veronique, která jednomu z koní opravuje zuby.

Kolem kolotoče se motá spousta dětí, Alan ale z takové návštěvnosti překvapen není.

„V našem virtuálním světě potřebujeme trochu fantazie i reality, lidé spolu nemluví, jsou pořád na internetu, ipadech, hrají hry, když mají před sebou opravdové postavičky, tak je to zajímá. Je to sice svět fantazie, ale v porovnání s tím, co žijí sami velmi reálný,“ dodává Alain.

Jan Šmíd, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme