Zdravotnictví na kolech. Nedostatek lékařů na německém venkově řeší ordinacemi z autobusů

Nedostupnost lékařské péče ve venkovských oblastech Německa mají zmírnit mobilní ordinace. Německé dráhy do začátku roku 2020 zařadí do služby sedm speciálně upravených autobusů, které budou sloužit jako vyšetřovna, laboratoř a čekárna v jednom, informovala agentura DPA.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kromě ordinace na kolech se v Německu zkoušejí i další koncepty pro oblasti s nedostatkem lékařů. (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

Koncern v Berlíně představil již čtvrtý Medibus, jak se lékařské vozidlo nazývá, který navenek vypadá jako obyčejný linkový autokar, uvnitř je však veškeré vybavení, které praktičtí lékaři pro výkon svého povolání potřebují. Koncern vidí v produkci takovýchto autobusů obchodní příležitost, kterou vyvolává akutní nedostatek lékařů na mnoha venkovských místech v Německu.

Hrozí kolaps domácí péče, sestry odejdou za penězi do nemocnic, varuje koordinátorka Charity

Číst článek

Od léta 2018 již Medibus jezdí po obcích ve spolkové zemi Hesensko, které se potýkaly se špatně dostupnou lékařskou péčí. Pronajalo si ho místní sdružení lékařů hrazených pojišťovnou. Nově představený model bude jezdit po saských učilištích, v nichž probíhá očkovací kampaň.

Spolkové ministerstvo zdravotnictví podle DPA považuje lékařské autobusy za efektivní a inovativní nástroj. „Mohou přispět k dočasnému zlepšení dostupnosti lékařské péče,“ sdělila mluvčí.

Kromě ordinace na kolech se v Německu zkoušejí i další koncepty pro oblasti s nedostatkem lékařů. Ve Východním Frísku na severozápadě země například úřady zkoušejí svážet osoby se speciálními potřebami na lékařskou pohotovost autobusovou kyvadlovou dopravou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme