Nedostatek zaměstnanců pasové kontroly v Británii komplikuje vstup do země

Cestující mířící do Británie si stále více stěžují na dlouhé fronty na pasových kontrolách. Kontrolu dokonce často odmítají respektovat. Problémy má především londýnské Heathrow - jedno z nejvytíženějších letišť na světě. Minulý týden musela dokonce proti některým cestujícím zasáhnout policie, když začali pracovníky pasové kontroly slovně napadat. Několik lidí zase odmítlo čekat v dlouhých frontách a prošlo bez kontroly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čekání na letišti. | Foto: Tomáš Adamec

Pasová kontrola kritiku, že má nedostatek pracovníků u přepážek, neuznává. Vedení pasové kontroly zvané UK Board Agency (UKBA) má zcela opačný názor než mnozí cestující. Ve společném prohlášení s vedením správy letiště British Airport Authority (BAA) argumentuje, že odbavování cestujících probíhá rychle, až na některé výjimky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problémy s počtem pracovníků u pasové kontroly v Británii přiblížil spolupracovník ČRo ve Spojeném království Milan Kocourek

Zatímco byrokraté se mezi sebou přou nad definicí oné výjimky, cestující jsou čím dál víc otrávení. Podle nich tak dlouhé fronty nikde jinde na světě k vidění nejsou – jen v Británii.

Správce letiště se cestujícím za dlouhé fronty u pasové kontroly už omlouval prostřednictvím letáku, ve kterém bylo uvedeno, že „cestující přijíždějící do Británie si zasluhují přívětivější uvítání“.

Na text si ale následně stěžoval ředitel pasové kontroly, který si vyjádření vzal osobně a podle zpravodaje Daily Telegraph prohlásil, že leták byl naprosto nevhodný. Dokonce správě letiště pohrozil, aby letáky už dál nerozdávala. V opačném případě si chce stěžovat přímo vládě.

Cestující mají navíc další důvod k nespokojenosti. Počet pracovníků pasové kontroly v Británii má být rozhodnutím vlády do roku 2015 totiž dokonce snížen. Na přepážkách ubude plánovaně 1550 pracovníků.

Milan Kocourek, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme