Nedůvěra mezi EU a Ruskem podle Junckera roste. Unie sankce nejspíš prodlouží

Jedinou cestou ke zrušení evropských sankcí proti Rusku je naplnění minských mírových dohod. Oznámil to dnes předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který je na mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradě. Podle něj je osmadvacítka v tomto názoru zcela jednotná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradě | Zdroj: Reuters

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker konstatoval, že úroveň nedůvěry mezi Evropskou unií a Ruskem roste. Zatím ale podle něj nejde o nevratný proces.

Někteří evropští politici nesouhlasili s Junckerovou cestou do Ruska a jednáním s prezidentem Vladimirem Putinem. Podle předsedy Evropské komise je ale nutné mluvit nejen o Rusku, ale také s Ruskem a nezabouchnout si dveře nehledě na vzájemné sankce.

„EU a Rusko jsou na sobě vzájemně závislé a obě strany mají povinnost spolupracovat," řekl Juncker.

Znovu ale zopakoval, že Evropská unie považuje anexi Krymu a Sevastopolu za porušení mezinárodních závazků a principů. Vyzval také, aby byla respektována vůle ukrajinského lidu ohledně budoucnosti země.

Návštěva Junckera v Petrohradu je první cestou šéfa unijní instituce do Ruska od roku 2014, kdy se vztahy bloku a Moskvy citelně zhoršily v důsledku ukrajinské krize a ruské anexe Krymu.

Kromě něj je hostem třídenního petrohradského fóra také italský premiér Matteo Renzi, generální tajemník OSN Pan Ki-mun a další osobnosti.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme