Negramotní voliči v Turecku se učí, jak mají vybrat svého kandidáta

Turecko čekají v neděli parlamentní volby a předvolební kampaň vrcholí. V některých částech Turecka jsou ale volební mítinky spojené i s praktickou lekcí, jak vybrat svého kandidáta. Mnozí voliči jsou totiž negramotní a volební listina je tak pro ně nesrozumitelná. Například pro kurdské politiky je výuka voličů životně důležitá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký premiér Erdogan na předvolebním shromáždění v Kastamonu

Turecký premiér Erdogan na předvolebním shromáždění v Kastamonu | Zdroj: Reuters

Jednoduchá čajovna se změnila v místo předvolebního mítinku i učebnu zároveň. Osiřelé stoly odpočívají v koutě a židle jsou srovnány do řad. Na židle zasedli především starší lidé. Muži se sněhobílým strništěm a knírkem pod nosem, ženy v tradičních krojích s šátky pevně utaženými pod bradou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž zvláštního zpravodaje ČRo v Turecku Jaromíra Marka.

Jsem na předměstí tureckého Diyarbakira, města, kde převážnou většinu obyvatel tvoří Kurdové. Hlavně starší ženy neumí často číst ani psát. A právě pro ně je určena praktická ukázka toho, jak vybrat svého kandidáta.

Na rozdíl od jednotlivých volebních lístků pro jednotlivé politické strany nebo nezávislé kandidáty, tak jak to známe z našich voleb, je v Turecku volební lístek jen jedna rozměrná plachta papíru. Všechny kandidující strany i nezávislí jsou uvedeni na metr dlouhém listu a vybraného kandidáta označí v neděli voliči kulatým razítkem.

Nepoznají jméno svého kandidáta

„Když si lidé volební listiny dobře prohlédnou, chybu neudělají. Pro staré lidi, jako je moje matka, je to ale problém. Neumí číst a jméno svého kandidáta nepozná,“ říká mi vzrušeným hlasem žena s šátkem na hlavě. Její matka jen mlčky přikyvuje.

„Vybírat kandidáta musí každý sám, bez pomoci rodiny, to bude to starší lidi těžké,“ říká Ali, který se podílí na kampani. Na volebním seznamu názorně předvádí, jak správného kandidáta najít. „První dvě řady seznamu jsou politické strany, poslední z nich má, jak vidíte, symbol ptáka. Pak odpočítáte jedno, druhé políčko a třetí je vaše kandidátka,“ ukazuje Ali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj ČRo v Turecku Jaromír Marek byl také hostem Světa o jedné.

Návod, jak volit konkrétního politika, není vůbec náhodný. Instrukce je totiž součástí předvolebního setkání s političkou Nursel Aydağan. Voleb se účastní jako nezávislá kandidátka stejně jako ostatní prokurdští politici.

Nezávisle kandidují proto, že pro vstup do parlamentu je nutné překročit desetiprocentní hranici, což by jednotlivé kurdské strany nedokázaly. Jednotliví kandidáti se do parlamentu zřejmě dostanou a pak se teprve spojí do prokurdské strany.

Svým voličům slibují zlepšení postavení odstrkované menšiny. Aby ale svým slibům mohli dostát, musí je v neděli voliči na volebních listinách umět najít.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme