Boeig 737 netrefil ranvej a zřítil se do laguny. Nehodu v Mikronésii všichni přežili

V Mikronésii v pátek u mezinárodního letiště na ostrově Weno havaroval letoun s 35 pasažéry a 12 členy posádky. Stroj typu Boeing 737-800 netrefil ranvej a zřítil se do laguny. Nikdo však naštěstí nebyl vážně zraněn. O události informoval zpravodajský web BBC.

Palikir (Aktualizováno: 11:13 28. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pád boeingu do laguny u ostrova Weno v Mikronésii. | Zdroj: ČTK

Příčina nehody letounu papuánské společnosti Air Niugini bude předmětem vyšetřování. Stroj letěl z mikronéského ostrova Pohnpei do Port Moresby, hlavního města Papuy-Nové Guineje s mezipřistáním na ostrově Chuuk. "V tuto chvíli úplně nevíme, co se stalo. Vyšetřování začne nejdříve zítra, provoz na letišti ale bude obnoven," uvedl manažer mezinárodního letiště Jimmy Emilio.

Cestující se v letadle museli brodit k nouzovým východům po pás ve vodě. Od letounu je odvážely čluny, které připluly na pomoc. Podle pasažéra Billa Jaynese bylo letadlo velmi nízko, když se pokoušelo o přistání na letišti na ostrově Chuuk.

„Myslel jsem, že jsme jen měli tvrdé přistání,“ řekl agentuře AP. „Ale pak jsem se podíval a uviděl jsem v boku letadla díru, kterou se dovnitř valila voda. A pomyslel jsem si: No, takhle to asi být nemělo.“

‚Velké štěstí‘

Palubní personál podle jeho slov začal panikařit a křičet. Naopak velký dojem na něj udělali místní obyvatelé, kteří okamžitě začali připlouvat na člunech. „Člověk by si myslel, že se budou bát zamířit k letadlu, které se právě zřítilo,“ dodal.

Záběry lidí zachraňovaných z napůl potopeného stroje připomněly nouzové přistání letounu v roce 2009 v New Yorku, pro něž se vžilo označení "zázrak na řece Hudson".

„Je opravdu velké štěstí, že nikdo nezahynul,“ řekl Glenn Harris, a vládní inspektor bezpečnosti letectví Mikronésie. Zatím prý ještě nemá k dispozici seznam cestujících, ale obvykle jsou na palubě podnikatelé z Mikronésie, Papuy-Nové Guineje a Austrálie, a také turisté.

Ostrov Chuuk je proslulý jako místo ideální pro potápění, kde jsou v průzračné vodě k vidění vraky desítek lodí z druhé světové války.

Air Niugini je národní letecká společnost Papuy-Nové Guineje a působí od roku 1973. Soustřeďuje se především na domácí lety spojující hlavní město Port Moresby s odlehlými kouty souostroví, ale létá také do Tokia či Hongkongu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme