Záchranáři nalezli helikoptéru íránského prezidenta, píšou média. Stroj v jeho letce měl ‚tvrdé přistání‘

Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským prezidentem Ebrahímem Raísím. Íránská státní média uvedla, že stroj potkalo takzvané tvrdé přistání v hornaté oblasti, kde panovaly nepříznivé povětrnostní podmínky. Stav druhého nejvýše postaveného představitele Íránu není jasný, podle jistého vládního činitele ovšem dva členové posádky byli v kontaktu s úřady.

Aktualizujeme Teherán (Aktualizováno: 22:33 19. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ebrahím Raísí

Ebrahím Raísí | Foto: IRINN | Zdroj: AFP / Profimedia

Íránský duchovní a politický vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzkázal obyvatelům, že se nemusí obávat narušení chodu státu.

Kdo by vyhrál volby, kdyby Raísí nemohl vládnout, nelze odhadnout. Írán je ale stabilní, říká analytik

Číst článek

Do pátrání po vrtulníku ve složitém terénu se podle íránských médií postupně zapojily desítky týmů. Státní tisková agentura IRNA večer uvedla, že krizovým složkám se podařilo najít přesné místo nehody helikoptéry.

Polooficiální agentura Tasnim zase citovala vojenského velitele, podle kterého se veškeré dostupné jednotky přesouvaly do míst, odkud přicházely signály z vrtulníku a telefonu jednoho člena posádky.

Nejmenovaný íránský činitel dříve řekl agentuře Reuters, že prezidentův život je v ohrožení a že stejně je na tom i íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján, který letěl s Raísím. Stejný zdroj dodal, že informace přicházející z místa nehody jsou velmi znepokojivé. Žádné oficiální prohlášení o Raísího stavu ale do večera nebylo k dispozici.

Symbolika je na Blízkém východě nejdůležitější, Izrael ani Írán nechtějí konflikt vyostřovat, míní expert

Číst článek

Jeden z Raísího poradců sdělil médiím, že dva lidé, kteří letěli s Raísím, byli opakovaně v kontaktu s „našimi lidmi“, informovala televize Al-Džazíra. „To ukazuje, že závažnost incidentu nebyla velmi vysoká,“ citovala tohoto činitele.

Prezident se letecky přesouval z oblasti na hranici Íránu s Ázerbájdžánem, kde se dopoledne zúčastnil slavnostního otevření přehrady s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem, napsala agentura AP. Podle íránských státních médií vrtulník havaroval v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu, odkud byl hlášen silný déšť, mlha a vítr.

Pátrá i armáda

Podle deníku The New York Times záchranáři pátrali v horách severovýchodně od města Tabríz u hranic s Ázerbájdžánem. Do operace se zapojila také armáda, ani po několika hodinách od prvotních zpráv o nehodě však nepřicházely jasnější informace o jejích následcích. Íránská státní televize večeř přišla s informací, že pátrací týmy prezidentův vrtulník našly, to ovšem podle Al-Džazíry záhy popřel zástupce záchranářské agentury Červený půlměsíc.

V íránských médiích se během dne objevily výzvy, aby se lidé modlili za zdraví vládních činitelů, posléze také záběry, na kterých se podle státní televize lidé za Raísího modlí.

Podle IRNA se k modlitbám připojil i ajatolláh Chameneí, který prohlásil, že Íránci si nemají dělat starosti o správu země. „K žádnému narušení íránských státní záležitostí nedojde,“ citoval Reuters z vyjádření zveřejněného státní tiskovou agenturou.

Za nejistoty o osudu prezidenta se mimořádně sešla íránská vláda, přičemž jednání vedl viceprezident Mohammad Mochbar. Ten by podle íránské ústavy převzal prezidentskou funkci, pokud by se ukázalo, že Raísí je po smrti, načež by se za 50 dní konaly nové prezidentské volby. Zahraniční média podotýkají, že 63letý Raísí byl mnohými považován za možného nástupce 85letého ajatolláha, který má v islámské republice rozhodující moc.

Nejnižší účast ve volbách

Raísí byl zvolen íránským prezidentem v roce 2021 ve volbách s nejnižší účastí v dějinách islámské republiky. Bývalý šéf tamní justice je považovaný za zahraničněpolitického jestřába a je terčem amerických sankcí.

Velitel revolučních gard: Írán by mohl kvůli Izraeli přehodnotit dohodu o neútočení jadernými zbraněmi

Číst článek

Prezident se v neděli zřejmě přesouval ve formaci tří vrtulníků, přičemž z prvotních zpráv nebylo jasné, zda byl prezident na palubě stroje, který se dostal do problémů. Záhy podle agentur AP a Reuters přišla státní média s informací, že tomu tak bylo. Podle listu NYT to potvrdila i íránská mise při OSN. Státní agentura IRNA uvedl, že prezident letěl vrtulníkem americké výroby Bell 212.

Íránský ministr vnitra Ahmad Vahídí se krátce po prvních zprávách o nehodě k tomuto bodu jasně nevyjádřil. „Ctihodný prezident a jeho doprovod byli na cestě zpátky na palubě vrtulníků a jeden z vrtulníků byl donucen ke tvrdému přistání kvůli špatnému počasí a mlze,“ řekl. „Oblast je dost členitá a je složité navázat kontakt,“ pokračoval.

K situaci se postupně vyjadřují nejrůznější státníci. Bílý dům uvedl, že o vývoji byl informován americký prezident Joe Biden. Irák, Ázerbájdžán, Rusko, Katar, Turecko či Saúdská Arábie nabídly Íráncům pomoc v pátrací operaci. Evropská unie zase na íránskou žádost spustila krizovou službu své satelitní sítě Copernicus, uvedl eurokomisař Janez Lenarčič.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme