Nehodu belgického autobusu ve Švýcarsku nepřežilo 28 lidí, většinou dětí

Při nehodě belgického autobusu ve švýcarském kantonu Valais zemřelo 28 lidí, z toho 22 dětí. Vozidlo ze zatím neznámých příčin narazilo do zdi v tunelu dálnice A9 u města Sierre. Děti se vracely z lyžařského kurzu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrak belgického autobusu, ve kterém zemřelo 28 lidí | Zdroj: Reuters

Nehoda se stala včera večer poblíž hranic s Itálií a dnes ráno o ní informovaly úřady valaiského kantonu.

Zatím potvrdily 28 mrtvých, z toho 22 školáků ve věku kolem 12 let. Dalších 24 dětí utrpělo zranění, nejméně tři zvlášť vážná.

Děti s jejich učiteli se vracely do Belgie z lyžařského kurzu ve Val d'Anniviers. Podle belgických serverů chodily do škol ve vlámských městech Lommel a Heverlee.

V autobuse belgické firmy Toptours cestovalo celkem 52 lidí. Záchranné práce probíhaly celou noc, sanitky a vrtulníky rozvezly zraněné do nemocnic v Lausanne, Bernu a dalších městech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace o nehodě belgického autobusu zjišťoval bruselský zpravodaj Pavel Novák

"Ve Valais jsme už měli několik velkých nehod, které jsme zajišťovali. Ale nyní, v tomto případě, kdy je tolik mrtvých mezi dětmi, jsem touto nehodou naprosto zasaženi," řekl policejní komandant Christian Varone.

Podle švýcarské policie autobus vybočil z pravého pruhu vozovky a zavadil o svodidlo. Následně pak čelně narazil do zdi odstavného nouzového pásu. Zatím není jasné, proč takový manévr provedl.

V tunelu se autobus pohyboval velmi rychle, ačkoli rychlost je tam omezená na 100 kilometrů v hodině. Žádné jiné vozidlo se nehody neúčastnilo.

Vyšetřování tragédie nebude snadné, protože při nárazu zahynuli i oba řidiči a většina přímých svědků nehody, kteří by mohli potvrdit, co se v autobuse dělo, je ve vážném stavu.

VELKÉ NEHODY AUTOBUSŮ V TUNELECH:
Březen 1996 - V tunelu u italského Palerma explodovala cisterna, do které narazil malý autobus. Oheň se rozšířil na dalších 19 aut. Výsledkem bylo 5 mrtvých a 26 zraněných.
Červen 2003 - Linkový autobus narazil kvůli mikrospánku řidiče do stěny tunelu u východotureckého města Erzincan, zahynulo 27 osob a 25 bylo zraněno.
Září 2006 - Devět lidí zemřelo po srážce osobního auta s autobusem v dálničním tunelu Viamala na jihovýchodě Švýcarska. Nehoda se stala poté, co jednomu autu upadlo za jízdy kolo.
Březen 2012 - Při nehodě belgického autobusu ve švýcarském kantonu Valais zemřelo 28 lidí, z toho 22 dětí. Autobus, v němž cestovalo 52 lidí, narazil ze zatím neznámých příčin do stěny tunelu.

Švýcarský prokurátor Olivier Elsig na tiskové konferenci prohlásil, že havarovaný autobus byl téměř nový, měl bezpečnostní pásy a splňoval všechny bezpečnostní standardy.

Belgie je v šoku, na místo míří příbuzní

Do města Sierre míří z Belgie rodiny obětí a zraněných dětí. Belgické ministerstvo zahraničí pro jejich přepravu vyčlenilo dva vojenské letouny. Na místo nehody jede i belgický premiér Elio di Rupo.

Křesťanská zdravotní pojišťovna, která zájezd pořádala, příbuzným poskytuje psychologickou podporu, další pomoc organizuje na místě belgický velvyslanec v součinnosti s kantonálními úřady.

"Tato tragédie změní celou Belgii," řekl podle agentury ATS belgický velvyslanec ve Švýcarsku Jan Luykx. "Nikdy jsem se s něčím takovým nesetkal. Závažnost celé nehody je velmi obtížné strávit. V současnosti se ovšem soustředím především na praktické záležitosti," dodal.

Švýcarský federální parlament na ranním zasedání uctil památku obětí nehody minutou ticha. Tu za oběti drželi také poslanci Evropského parlamentu na zasedání ve Štrasburku.

Nehoda belgického autobusu ve Švýcarsku

Pavel Novák, Pavel Polák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme