Nehodu vojenského vrtulníku u Náměšti nepřežilo šest Britů

U letiště v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku se zřítil vojenský vrtulník. Po dopadu na zem se stroj vznítil. Záchranáři nalezli v troskách ohořelá těla šesti britských vojáků, kteří se účastnili česko-britského cvičení Flying Rhino. Armáda příčinu havárie nesdělila, neštěstí vyšetřují čeští i britští vojenští experti. Podle svědků helikoptéra zřejmě zavadila o dráty vysokého napětí. Britové navrhli, aby cvičení pokračovalo bez účasti vrtulníků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vrtulník Westland Lynx

vrtulník Westland Lynx | Foto: Royal Navy

Vojenský vrtulník typu Lynx se zřítil kolem třinácté hodiny v okamžiku, když letěl nízko nad zemí. "K tragické nehodě došlo dva kilometry jižně od letiště Náměšť," potvrdila mluvčí vzdušných sil Sabina Introvičová.

Stroj dopadl do údolí řeky Oslavy mezi obcemi Kuroslepy a Kladeruby. Podle očitých svědků zřejmě zavadil o vedení vysokého napětí a přetrhl tři dráty. "Byly tři rány, pak rána a šel dolů," tvrdí jeden ze svědků.

Vojenská policie celý prostor uzavřela. Jak hlásí z místa zpravodaj Českého rozhlasu, zdálky jsou vidět ohořelé trosky vrtulníku ve vodě, hlavní část trupu leží na přilehlé louce. Hasiči preventivně umístili na řeku tři norné stěny.

Zahynulo šest Britů, z toho dva piloti

Na místo tragédie odjela komise, která má přičiny nehody vyšetřit. Mluvčí vzdušných sil uvedla, že na palubě stroje byli britští vojáci, příslušníci jednotky protivzdušné obrany dislokované v Německu.

Záchranáři našli v troskách šest ohořelých těl. Zpočátku nebylo jasné, kolik lidí na palubě letělo. Posádku stroje Lynx totiž obvykle tvoří osm až devět osob. Armáda později upřesnila, že ve vrtulníku bylo šest britských vojáků.

Britské ministerstvo obrany v Londýně potvrdilo, že při nehodě zahynuli dva piloti a další čtyři vojáci. Uvedlo, že pozůstalí obětí už byli vyrozuměni. Mluvčí ministerstva uvedl, že jeho vyšetřovatelé budou pracovat společně s českými kolegy.

Na místo nehody, které je v ochranném pásmu dukovanské jaderné elektrárny, vyjel také zásahový vůz Jihomoravské energetiky. Na stejném místě zavadil před dvěma lety o dráty elektrického vedení také vrtulník české armády Mi-24. Vážnější škody ani zranění si tehdy havárie nevyžádala.

Létající nosorožec zřejmě bude pokračovat bez vrtulníků

Neštěstí se stalo v rámci cvičení Flying Rhino (Létající nosorožec), ve kterém čeští specialisté z Náměště nad Oslavou, Čáslavi a Pardubic společně s instruktory z Británie trénují vyhledávání pozemních cílů a simulují útoky ze vzduchu.

Letouny startovaly ze základny v Čáslavi, protiletadlové dělostřelectvo a letečtí návodčí jsou právě v Náměšti nad Oslavou a vrtulníky na základně v Přerově. Cvičení, které podléhá britskému velení, bylo ihned po havárii přerušeno, informovala česká armáda.

Večer Britové navrhli, aby cvičení pokračovalo, ovšem bez vrtulníků. Konec byl naplánován na 17. září. Účastnilo se jej 450 britských vojáků. Rozhodnutí má padnout v pátek ráno.

Tragédie vrtulníku u Náměšti zabírá přední místa i ve zpravodajství britských médií. Novináři v Londýně spekulují, zda Británie nezastaví všechny lety vrtulníků Lynx. Znalci ale uvádějí, že Lynx je prověřený, spolehlivý typ.

Stejný názor zastává také bývalý velitel vzdušných sil České armády, generál Jan Vachek. "Svědčí o tom i to, že jsou nasazovány na letadlových lodích a nad mořem. Tyto vrtulníky cvičily v naší republice opakovaně, takže to není typ, který by měl vyšší nehodovost než ostatní," řekl Vachek.

Nejtragičtější nehoda vrtulníku v Česku od roku 1972

Dnešní nehoda se řadí k nejtragičtějším událostem svého druhu v historii země. Jen dvě havárie vrtulníků si vyžádaly více lidských životů. Deset mrtvých zůstalo ležet na místě havárie vojenského vrtulníku Mi-4 v září 1972 u Rudíkova u Třebíče.

Sedm lidí zahynulo v červnu 1979 při pádu vojenského stroje Mi-8 v Mlýnské dolině. Pět pasažérů a sovětský vojenský pilot, který svou nekázní nehodu způsobil, zemřelo v troskách stejného vrtulníku v létě 1982 na Sliači.

Pět mrtvých si pak vyžádala jedna z nejvíce utajovaných leteckých nehod 70. let - zřícení vrtulníku Mi-8 z letky ministerstva vnitra, na jehož palubě 20. října 1977 zahynula Viera Husákova, manželka tehdejšího prezidenta Gustáva Husáka.

Vrtulníky naší armády od roku 1992 havarovaly celkem devětkrát. Sedm lidí přitom zahynulo, dalších 18 bylo zraněno. Nejtragičtěji dopadla kolize bitevníku Mi-24 u Plzně v roce 1992, která si vyžádala tří životy, a pak o šest let později u Slatinic na Olomoucku, kde havárii stejného typu stroje nepřežil nikdo z čtyřčlenné posádky.

Patrně nejsledovanější se ale stala v říjnu 2001 nehoda vrtulníku Mi-8, kterému při převozu bývalého amerického astronauta Eugena Andrewa Cernana a kosmonauta Vladimíra Remka došlo palivo. Tehdy se zranilo 12 osob.

Milan Kopp, Milan Kocourek, Martin Hromádka, Petr Večeřa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme