Nejasnosti kolem letadla se zbraněmi přetrvávají

Bulharské úřady na letišti v Burgasu stále zadržují ukrajinský letoun kvůli podezření, že zbraně nacházející se na jeho palubě měly být dopraveny do Eritreje. To by bylo v rozporu se zbrojním embargem OSN a Evropské unie. Část zbraní na palubě letadla byla součástí kontraktu mezi českou společností Thomas CZ a Gruzií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bulharské úřady zatím oficiálně nesdělily, proč letoun v Burgasu zadržely. Nejasnosti panují i o přepravovaném vojenském nákladu. Česko a Gruzie se hlásí pouze k šesti soupravám houfnic D 30, které byly předmětem vzájemného kontraktu. Podle neoficiálních informací však na palubě ukrajinského letounu byly objeveny i samopaly a další zbraně.

Odlet letounu umožní Bulharsko poté, co česká strana strana předloží doklady o tom, že zbraně jsou určeny pro Gruzii, a ne pro embargovanou Eritreu.

Český velvyslanec v Tbilisi Jiří Nekvasil je přesvědčen o tom, že cílovou stanicí šesti houfnic ráže 122 milimetrů měla být skutečně Gruzie. Svůj názor opírá jednak o dosavadní dobré zkušenosti s gruzínskou stranou a také o konkrétní podmínky uzavřené smlouvy. V ní se uvádí, že uvedená výzbroj je určena pro potřeby gruzínské armády a nebude prodána ani nabídnuta třetí straně.

Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu Jiří Nekvasil dále řekl, že mezi Českou republikou a Gruzií se už uskutečnilo několik kontraktů a zatím všechny byly bezproblémové. Gruzínská strana podle jeho slov vždy přesně plní to, k čemu se ve smlouvě zaváže.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme