Nejasnosti kolem letadla se zbraněmi přetrvávají

Bulharské úřady na letišti v Burgasu stále zadržují ukrajinský letoun kvůli podezření, že zbraně nacházející se na jeho palubě měly být dopraveny do Eritreje. To by bylo v rozporu se zbrojním embargem OSN a Evropské unie. Část zbraní na palubě letadla byla součástí kontraktu mezi českou společností Thomas CZ a Gruzií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bulharské úřady zatím oficiálně nesdělily, proč letoun v Burgasu zadržely. Nejasnosti panují i o přepravovaném vojenském nákladu. Česko a Gruzie se hlásí pouze k šesti soupravám houfnic D 30, které byly předmětem vzájemného kontraktu. Podle neoficiálních informací však na palubě ukrajinského letounu byly objeveny i samopaly a další zbraně.

Odlet letounu umožní Bulharsko poté, co česká strana strana předloží doklady o tom, že zbraně jsou určeny pro Gruzii, a ne pro embargovanou Eritreu.

Český velvyslanec v Tbilisi Jiří Nekvasil je přesvědčen o tom, že cílovou stanicí šesti houfnic ráže 122 milimetrů měla být skutečně Gruzie. Svůj názor opírá jednak o dosavadní dobré zkušenosti s gruzínskou stranou a také o konkrétní podmínky uzavřené smlouvy. V ní se uvádí, že uvedená výzbroj je určena pro potřeby gruzínské armády a nebude prodána ani nabídnuta třetí straně.

Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu Jiří Nekvasil dále řekl, že mezi Českou republikou a Gruzií se už uskutečnilo několik kontraktů a zatím všechny byly bezproblémové. Gruzínská strana podle jeho slov vždy přesně plní to, k čemu se ve smlouvě zaváže.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme