Nejasný osud velitele afghánských opozičních sil

Rozporuplné zprávy přicházejí o osudu velitele protitalibanských sil v Afghánistánu generála Ahmada Šáha Masúda, na něhož byl v neděli spáchán atentát. Jeho úmrtí potvrzují například diplomatické zdroje v tádžickém hlavním městě Dušanbe a země sousedící s Afghánistánem už chystají naléhavou schůzku. Podle afghánského velvyslanectví v Moskvě je ale Masúd naživu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak z Moskvy uvádí zpravodaj Českého rozhlasu Petr Voldán, představitelé zvláštních služeb a ministerstev zahraničí Ruska, Tádžikistánu, Uzbekistánu, ale také Íránu a Indie se podle zdrojů citovaných agenturou Interfax urychleně připravují ke schůzce v Dušanbe. Mají reagovat na situaci vzniklou údajným úmrtím velitele jednotek bojujících proti islámskému hnutí Taliban v Afghánistánu. Ahmad Šáh Masúd byl jejich spojencem v odporu proti Talibanu a země sousedící s Afghánistánem se obávají, že odpor proti šíření vlivu tohoto islámského hnutí bude oslaben. Diplomatický zdroj ruské agentuře potvrdil, že velitel afghánských opozičních sil podlehl následkům nedělního antetátu, aniž by přišel k vědomí. O jeho smrti údajně informuje také americká výzvědná služba CIA. Afghánské velvyslanectví v Moskvě naproti tomu tvrdí, že Masúd je naživu.

Petr Voldán, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme