Nejasný osud velitele afghánských opozičních sil

Rozporuplné zprávy přicházejí o osudu velitele protitalibanských sil v Afghánistánu generála Ahmada Šáha Masúda, na něhož byl v neděli spáchán atentát. Jeho úmrtí potvrzují například diplomatické zdroje v tádžickém hlavním městě Dušanbe a země sousedící s Afghánistánem už chystají naléhavou schůzku. Podle afghánského velvyslanectví v Moskvě je ale Masúd naživu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak z Moskvy uvádí zpravodaj Českého rozhlasu Petr Voldán, představitelé zvláštních služeb a ministerstev zahraničí Ruska, Tádžikistánu, Uzbekistánu, ale také Íránu a Indie se podle zdrojů citovaných agenturou Interfax urychleně připravují ke schůzce v Dušanbe. Mají reagovat na situaci vzniklou údajným úmrtím velitele jednotek bojujících proti islámskému hnutí Taliban v Afghánistánu. Ahmad Šáh Masúd byl jejich spojencem v odporu proti Talibanu a země sousedící s Afghánistánem se obávají, že odpor proti šíření vlivu tohoto islámského hnutí bude oslaben. Diplomatický zdroj ruské agentuře potvrdil, že velitel afghánských opozičních sil podlehl následkům nedělního antetátu, aniž by přišel k vědomí. O jeho smrti údajně informuje také americká výzvědná služba CIA. Afghánské velvyslanectví v Moskvě naproti tomu tvrdí, že Masúd je naživu.

Petr Voldán, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme