Nejdelší návštěva amerického prezidenta v Asii za 25 let. Trump navštíví Čínu a další čtyři země

Donald Trump se v pátek vydá přes Havaj na nejdelší návštěvu amerického prezidenta v Asii za poslední čtvrtstoletí. Bude to jen den po cvičném přeletu amerických bombardérů nad Korejským poloostrovem. A taky těsně poté, co jihokorejské tajné služby Trumpa zpravily o tom, že Severní Korea může chystat další raketový test.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Nejen proto má americký prezident při cestě do pěti asijských zemí v čele s Čínou na srdci hlavně právě řešení severokorejského problému. Donald Trump, který ve svých vzkazech přes Pacifik dospěl od poklony Kim Čong-unovi a jeho inteligenci až k hrozbě totálním zničením jeho země, prý tentokrát bude hrát na diplomatickou, ovšem naléhavou notu.

'Tlustý žid' procestoval celé USA a napsal knihu: Není to demokratická země, ale Trumpland

Číst článek

„Podle prezidenta se čas krátí a bude chtít, aby ostatní země dělaly víc než dosud. Hlavně ty, které mají na Severní Koreu vliv, by ji měly ekonomicky i politicky izolovat. Chce hlavy států přesvědčit, že honba za jadernými zbraněmi je slepá ulička. Čína teď určitě dělá víc, ale pořád to nestačí. Ale připouští - a to je důležité - že odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova je v jejím vlastním zájmu,“ citoval Radiožurnál Trumpova bezpečnostního poradce Herberta McMastera.

Pokud by se Donald Trump chtěl inspirovat tím, co o severokorejské realitě poslední doby přednesl bývalý vysoce postavený a teď uprchlý Kimův diplomat, mohl by zkusit kromě tvrdých slov a jednání o sankcích ještě jinou taktiku.

Tche Jong-ho při slyšení v americkém Kongresu mimo jiné tvrdil, že zničit nebo aspoň ukáznit Kimův režim zvenčí je skoro nemožné, aniž by při tom zahynulo ohromné množství lidí. Cestu prý vidí v jeho postupném naleptání zevnitř, hlavně cíleným bojem s tamní propagandou. Doba, kdy Severokorejci stále více sledují ilegálně filmy z jihu, šíření informací o životě za hranicemi jejich země podle bývalého diplomata nahrává.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme