Nejdůležitější šíitský svátek ášúra provázely v Iráku obavy o bezpečnost poutníků

Miliony muslimských šíitů oslavily svůj nejdůležitější svátek. Ášúra, která je v řadě zemí státním svátkem, připomíná mučednickou smrt vnuka proroka Mohameda, imáma Husajna, v bitvě u Karbaly. Do města na území dnešního Iráku se tradičně vydaly davy šíitských poutníků. Kvůli hrozbě ze strany sunnitských fanatiků doprovázely poutníky tisíce policistů a vojáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šíitští muslimové při oslavě svátku ášúra v iráckém Nadžafu | Zdroj: Reuters

I v severoiráckém městě Sulaimaniya se mnozí muži a ženy pochodující k mešitě symbolicky bili do hrudi a do hlavy.

Vyznavači šíitismu tím vzdávají hold Mohamedovu vnukovi. Právě jeho smrt ve válce je milníkem, který rozděluje islám na dvě hlavní odnože.

Celosvětově se k šíitské víře hlásí necelá třetina muslimů, v Iráku jsou ale většinovou populací. V minulých letech mezi poutníky několikrát pronikli teroristé z militantních sunnitských skupin a odpálili bombu.

Novou hrozbou je pak pro šíitské poutníky rychle sílící sunnitská formace Islámský stát. Právě před jeho ozbrojenci utekla z jiných míst do města Sulaimaniya v autonomním Kurdistánu většina šíitů.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme