Nejen Ku-klux-klan. Ve Spojených státech působí na 1600 pravicově extremistických skupin

Krajně pravicová hnutí jsou podle BBC ve Spojených státech na výrazném vzestupu. Server rozebírá situaci krajní pravice v kontextu nepokojů ve městě Charlottesville ve Virginii.Jak uvádí, faktorem, který přispěl k oživení aktivit těchto jednotlivců i skupin, které odmítají jak levicovou ideologii, tak mainstreamový konzervatismus, bylo zvolení Donalda Trumpa do Bílého domu. K šíření ideologií přispívají do značné míry také sociální sítě.

Tento článek je více než rok starý.

Analýza Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové Ku-klux-klanu s hořícím křížem, Colorado,1921

Členové Ku-klux-klanu s hořícím křížem, Colorado,1921 | Foto: Library Of Congress

Renomovaná americká skupina obhájců lidských práv, známá pod anglickou zkratkou SPLC (Southern Poverty Law Center), odhaduje, že ve Spojených státech je dnes více než 1600 extremistických skupin.

Takzvanou alternativní pravici označuje BBC za různorodou směs provokatérů, kteří nemají rádi politickou korektnost a zbožňují prezidenta Trumpa.

Kritici hnutí označují za stranu přesvědčených stoupenců nadřazenosti bělošské rasy. Hnutí během prezidentské kampaně reagovalo na kritiku Trumpových postojů, byl obviňován z rasismu, antisemitismu a ze silných protimuslimských postojů.

Skandál s hvězdou

Pozornost začala média hnutí věnovat, když Trump ještě jako prezidentský kandidát zveřejnil na twitteru snímek Hillary Clintonové vedle šesticípé hvězdy, která připomínala hvězdu Davidovu, s popiskem: „Nejzkorumpovanější kandidátka všech dob”.

Prezident sám ale prohlásil, že s názory hnutí nesouhlasí.

S odvoláním na několik znalců krajně pravicové scény BBC uvádí, že součástí hnutí jsou hlavně mladí aktivisté se zálibou v trollování na internetu. Jejich ideálem je zaměření na bělošskou identitu a na zachování toho, co nazývají tradiční západní civilizací.

Mluví často o svobodě, zvlášť o svobodě projevu. Jejich odpůrci ale upozorňují na rasistické, misogynní a antisemitské prvky v jejich ideologii. Hnutí se prezentuje především online a oficiálně nemá žádné přihlášky, počet jeho příznivců se nedá přesně spočítat. Nárůst jeho popularity je ale patrný v celých Spojených státech.

Nelze říct, že tohle všechno se děje kvůli Trumpovi, říká o bojích v Charlottesvillu bývalý neonacista

Číst článek

Až 8000 členů KKK

Nejznámější americké rasistické uskupení Ku-klux-klan (KKK) vzniklo na americkém Jihu z bývalých důstojníků Konfederace po občanské válce z roku 1865. Začátkem 20. století se rozšířilo po celých Spojených státech. 

Staví se proti Afroameričanům, židům a imigrantům, v poslední době také proti gayům a lesbám. BBC připomíná, že Ku-klux-klan, známý svými kostýmy s kápěmi, nechvalně proslul lynčováním a dalšími násilnými útoky proti odpůrcům bělošského rasismu.

Již zmíněná lidskoprávní organizace SPLC odhaduje počet členů hnutí na pět až osm tisíc. V roce 2016 hnutí oznámilo, že se obnovuje a že přihlášek přibylo zvláště na jihu Spojených států. 

Oslava Hitlera a antisemitismu 

BBC připomíná, že ve Spojených státech jsou také neonacistické skupiny, které charakterizuje antisemitismus, adorace Adolfa Hitlera a nacistického Německa, a že na rozdíl od evropských zemí jim americké zákony přímo nezakazují pořádat pochody. Nejviditelnější skupinou tohoto typu je takzvaná Národní aliance. 

Její odnož Vanguard America se 12. srpna podílela na přípravě pochodu, při němž jedna žena zemřela a desítky lidí byly zraněny. Poslední dostupné údaje o této extremistické organizaci jsou z roku 2012, měla tehdy údajně asi dva a půl tisíce členů. Deník New York Times tehdy napsal, že má asi 400 členů.

Ochránci lidských práv z organizace SPLC poukazují na aktivity neonacistických skupin zvláště na jihu Spojených států a na posilování vazeb mezi americkým a evropským neonacistickým hnutím. 

Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme