Nejen Syřané netrpělivě očekávají projev prezidenta

Sýrie napjatě čeká na televizní projev prezidenta Bašára Asada. Vůdce baasistického režimu by měl vystoupit na veřejnosti vůbec poprvé od vypuknutí protivládních nepokojů před dvěma týdny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie. Prezident Bašár Asad na vlajce svých příznivců.

Sýrie. Prezident Bašár Asad na vlajce svých příznivců. | Zdroj: Reuters

Při pouličních střetech zahynuly desítky lidí. Spekuluje se, že Asad oznámí některé politické změny, aby alespoň částečně ustoupil opozici. Jak hlásí blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček, podle státní tiskové agentury má Asad mluvit o „vnitřním vývoji poslední doby".

Opozice sází na určité náznaky, že by mohlo dojít i na zrušení výjimečného stavu, který skoro 50 let výrazně omezuje svobodu občanů.

Někteří pozorovatelé ale varují, že prezident také jen může oznámit setrvání na dosavadních pozicích. Podle některých zdrojů také Asad čelí silnému tlaku uvnitř režimu, aby žádné ústupky nenabízel.

Po krvavých střetech sice násilí v posledních dnech ustoupilo. Syrská opozice ale hlásí pokračující tiché zatýkání desítek aktivistů.

Případné ústupky prezidenta Asada, označil ve Světě o osmé Rašíd Chalíl, který se narodil v Sýrii, žije v Česku a zastupuje Kurdské občanské sdružení, za vítězství demonstrantů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci ve své zemi mluvil ve Světě o osmé Rašíd Chalíl žijící v Česku

„Ale fakticky to nemá žádný význam, protože tato vláda a prezident nejsou legitimní, protože prezident přišel nezákonným způsobem a je pro syrský lid nevěrohodný.“

Asadovu pozici vnímá jako pevnou. „Má 15 druhů bezpečnostních složek, které fakticky vládnou v zemi. Ani vláda ani parlament nemají žádnou moc, všechnu moc drží prezident a jeho bezpečnostní složky,“ poznamenal Chalíl.

Jak připomněl, syrská opozice byly vždy systematicky paralyzována, tvrdě potlačována a nachází se vlastně v diaspoře, v exilu. „Zatím to vypadá, že protesty jsou spontánním projevem lidí.“

Rašíd Chalíl očekává, že ze strany prezidenta zazní další sliby. „Myslím, že lidé mu to neuvěří a dopadne to tak, jako v Tunisku a Egyptě. Dokud neodejde prezident, dokud se nerozpustí parlament a nebudou vyhlášeny regulérní volby – situace se neuklidní.“

Milan Kopp, Břetislav Tureček, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme