Chorvatský Zadar je pod vodou. Po extrémním suchu přišly nejhorší deště za 30 let

Lidé v chorvatském Zadaru zjišťují rozsah následků pondělní bouře, která zaplavila pobřežní město a jeho okolí. Během několika hodin spadlo 190 litrů srážek na metr čtvereční. V oblasti jsou zaplavené ulice, sklepy domů i místní nemocnice. V několika domácnostech nefunguje elektřina.

Zadar (Aktualizováno: 11:53 12. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pod vodou je pořád mimo jiné část zadarské nemocnice. V pondělí i v noci na úterý ve městě zasahovaly asi dvě stovky hasičů, kterým pomáhali i vojáci. Vodu ze zaplavených sklepů se snaží vypumpovat. V některých částech města se to ale nedaří, protože hladina je stále tak vysoko, že voda stéká zpátky.

Povodeň zaplavila mimo jiné tamní hřbitov, zavřené byly i školy. V úterý už by ale podle chorvatského rozhlasu měly znovu fungovat. Úřady proto lidem doporučují pít jen převařenou vodu.

Z pramínků se staly řeky

Zadar už také navštívil premiér Andrej Plenković. Jeho vláda prý městu s následky bleskové povodně pomůže.

Rozsah škod popsal Radiožurnálu přímo ze Zadaru Jiří Štický, novinář magazínu Reportér. „Na vlastní oči jsme viděli, jak se malinké pramínky z kopečků mění v řeky, které následně berou auta přímo ze silnice do příkopu. Do města se slila veškerá voda z okolí, takže v historickém centru u katedrály byl malý rybník. Voda pronikla v místní nemocnici i na operační sály,“ popsal zážitek Štický.

Prudké srážky zasáhly město po dlouhém suchu, které v Chorvatsku panovalo celé léto. Tamní meteorologové označili silné deště, které se o víkendu přesunuly ze severu země, za nejhorší od roku 1986.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme