Chorvatský Zadar je pod vodou. Po extrémním suchu přišly nejhorší deště za 30 let

Lidé v chorvatském Zadaru zjišťují rozsah následků pondělní bouře, která zaplavila pobřežní město a jeho okolí. Během několika hodin spadlo 190 litrů srážek na metr čtvereční. V oblasti jsou zaplavené ulice, sklepy domů i místní nemocnice. V několika domácnostech nefunguje elektřina.

Zadar (Aktualizováno: 11:53 12. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pod vodou je pořád mimo jiné část zadarské nemocnice. V pondělí i v noci na úterý ve městě zasahovaly asi dvě stovky hasičů, kterým pomáhali i vojáci. Vodu ze zaplavených sklepů se snaží vypumpovat. V některých částech města se to ale nedaří, protože hladina je stále tak vysoko, že voda stéká zpátky.

Povodeň zaplavila mimo jiné tamní hřbitov, zavřené byly i školy. V úterý už by ale podle chorvatského rozhlasu měly znovu fungovat. Úřady proto lidem doporučují pít jen převařenou vodu.

Z pramínků se staly řeky

Zadar už také navštívil premiér Andrej Plenković. Jeho vláda prý městu s následky bleskové povodně pomůže.

Rozsah škod popsal Radiožurnálu přímo ze Zadaru Jiří Štický, novinář magazínu Reportér. „Na vlastní oči jsme viděli, jak se malinké pramínky z kopečků mění v řeky, které následně berou auta přímo ze silnice do příkopu. Do města se slila veškerá voda z okolí, takže v historickém centru u katedrály byl malý rybník. Voda pronikla v místní nemocnici i na operační sály,“ popsal zážitek Štický.

Prudké srážky zasáhly město po dlouhém suchu, které v Chorvatsku panovalo celé léto. Tamní meteorologové označili silné deště, které se o víkendu přesunuly ze severu země, za nejhorší od roku 1986.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme