Nejhorší útok po odchodu USA, v Bagdádu zahynuly desítky lidí
Při koordinovaných útocích zahynulo v Iráku nejméně 63 lidí, na 180 dalších je zraněno. Výbušniny explodovaly v převážně šiítské oblasti v hlavním městě Bagdádu.
Mezi mrtvými jsou mimo jiné i záchranáři nebo ti, kteří se snažili pomoci zraněným. Jedná se o vůbec největší násilnou akci po stažení amerických vojáků z Iráku.
Cílem útoků byla především šíitská komunita a pravděpodobně jsou reakcí na snahu vlády zatknout a soudit sunnitského viceprezidenta Tárika Hášimího za terorismus. Sunnité na oplátku bojkotují parlament a hodlají vystoupit i z vlády.
O situaci v Iráku mluvil na Rádiu Česko analytik Českého rozhlasu Milan Slezák
Podle obvinění žádal Hášimí v době bojů mezi sunnity a šíity v letech 2006 a 2007 od svých strážců, aby vraždili vládní činitele. Údajně jim za to platil. Hášimí to popírá s tím, že je ochoten hájit se před soudem, ale jen za podmínky, že se proces bude konat v Kurdistánu.
Podle zahraničně politického analytika Českého rozhlasu Milana Slezáka se obvinění zřejmě vztahuje na starší údobí, kdy sunnité bojovali proti Američanům a obžaloba staví na výpovědích osobních strážců.
„Nakolik jsou spontánní a nakolik vynucené si netroufnu posoudit. Bezpečnostní aparát teď plně ovládá současný předseda vlády Málikí. Ponechal si pod sebou ministerstvo obrany i ministerstvo vnitra a je tedy neomezeným pánem nad bezpečnostním a represivním aparátem,“ uvedl Slezák. Současné tragické události podle něj ukazují, co může zemi čekat, jestliže se iráčtí politici urychleně nedohodnou.
Možnost další sektářské války znepokojuje nejen Iráčany, ale také jejich sousedy. Do konfliktu by mohly být rychle zavlečeny i okolní země. Írán podporuje šíity a žene je proti sunnitům, kteří byli u moci za Saddáma. Saudská Arábie, která má převážně sunnitské obyvatelstvo, varuje před rostoucím vlivem Teheránu a kritizuje Spojené státy, že jejich válka zhoršila bezpečnostní situaci v celém regionu.