Nejlépe se žije obyvatelům Vídně

Vídeň druhý rok po sobě obhájila prvenství v žebříčku měst s nejvyšší kvalitou života. Do první desítky se dostalo hned osm evropských měst. Zprávu zveřejnila poradenská společnost Mercer v Londýně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vídeň | Foto: Petr Veber | Zdroj: Český rozhlas

Průzkum je určen především nadnárodním společnostem a vládám, aby na jeho základě mohly stanovit platy pracovníkům, které posílají do zahraničí.

Poradenská společnost posuzovala 221 měst na celém světě. Do první desítky se dostala tři německá města - Mnichov, Düsseldorf a Frankfurt a tři města ve Švýcarsku - Curych, Ženeva a Bern.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vítězství Vídně rozebraly v Odpoledním Radiožurnálu Karolína Rezková a Merie Woodhamsová

Praha skončila 69, teprve za ní se umístily Budapešť, Lublaň a Varšava. Nejhůře se podle průzkumu žije v Bagdádu. Tam také zahraniční pracovníci mohou očekávat nejvyšší příplatky, kterými se jim zaměstnavatel snaží horší kvalitu života vynahradit.

Společnost Mercer sestavila žebříček na základě 39 kritérií, mezi nimiž jsou třeba politická stabilita, úroveň kriminality nebo vymahatelnost práva, ale také kvalita bankovních služeb, dostupnost mezinárodních škol nebo úroveň městské veřejné dopravy.

Letos poprvé zveřejnili i pořadí měst podle bezpečnosti. V tomto hodnocení zvítězil Lucemburk, Vídeň skončila pátá. I v tomto případě tabulku uzavírá Bagdád.

Ve vídeňské Kavárně Hawelka | Foto: Vojtěch Berger

Jak v Odpoledním Radiožurnálu zdůraznila tamní zpravodajka Českého rozhlasu Marie Woodhamsová, Vídeň je přitažlivá tím, že má všechny znaky metropole, ale udržela si útulnost menšího města. Dobře organizovaná je městská doprava, vysokou úroveň má gastronomie i bydlení.

Představitelé Vídně jsou na vítězství hrdí. Podle nich je to známkou tamního života i vysvědčením práce Vídeňanů.

Milan Kopp, Karolína Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme