Vídeň je nejlepším místem pro život. Praha obsadila v žebříčku Economistu 60. místo

Nejlepší město pro život na světě je podle britských analytiků Vídeň. Následuje australské Melbourne a japonská Osaka. Vyplývá to z analýzy výzkumníků britského vydavatelství Economist, kteří každý rok sestavují žebříček 140 metropolí podle kvality života. Sedm let v řadě ho vedlo Melbourne. Vůbec nejhůře se žije v Damašku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panorama Vídně | Zdroj: Pixabay | CC0 Creative Commons,©

Výzkumníci z Economistu vyhodnocují dostupnost kvalitního vzdělání, zdravotnictví, kulturního vyžití, bezpečnost, kriminalitu, dopravu nebo kvalitu životního prostředí. Rakouská metropole nad Dunajem bohatá na parky, umění i různé druhy radovánek v těchto ukazatelích souhrnně vede. Druhé Melbourne je ale pozadu jen o kousek. Pak následují města Osaka, Calgary, Sydney, Vancouver a Tokio.

Ve Vídni testují samořízené autobusy. První cestující by se jimi měli svézt příští rok

Číst článek

Z evropských metropolí je v první desítce už pouze dánská Kodaň na devátém místě. Švýcarský Curych je jedenáctý a Ženeva 14. Finské Helsinky jsou na 16. místě a hned za nimi nizozemský Amsterdam.

Německá televize Deutche Welle si všímá, že do třicítky nejlepších měst pro život patří hned pět německých metropolí, konkrétně Frankfurt, Hamburg, Berlín, Mnichov a Düsseldorf. Dále sem z evropských center patří i Paříž, Brusel nebo Barcelona.

Například Londýn drží až 48. příčku. Britská stanice BBC si všímá, že ze všech evropských měst si meziročně nejvíc polepšil anglický Manchester, který poskočil o 16 příček na 35. místo. Zajímavé je také, že mezi prvními 30 je pouze jedno americké město, a sice havajská metropole Honolulu.

Na opačné straně žebříčku skončil Damašek, hlavní město válkou zmítané Sýrie. Následuje bangladéšská metropole Dháka. Dále jsou to nigérijský Lagos a pákistánské Karáčí. Z evropských měst je na tom nejhůře Kyjev, který je 118.

Z českých měst v žebříčku Economistu najdete mezi 140 světovými metropolemi pouze Prahu, která se letos umístila na 60. místě, tedy o jednu příčku hůře než loni. Ze středoevropských sídel je na 64. místě Bratislava, tedy o příčku výš než Varšava. Nejlepším hlavním městem pro život v zemích Visegradu je podle Economistu Budapešť, která skončila na 34. místě.

10 nejlepších míst pro život podle Economistu

  1. Vídeň, Rakousko
  2. Melbourne, Austrálie
  3. Osaka, Japonsko
  4. Calgary, Kanada
  5. Sydney, Austrálie
  6. Vancouver, Kanada
  7. Tokio, Japonsko
  8. Toronto, Kanada
  9. Kodaň, Dánsko
  10. Adelaide, Austrálie

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme