'Hořká pilulka' pro sociální demokraty? Volby v nejlidnatější spolkové zemi vyhrála CDU

Nedělní volby v nejlidnatější německé zemi - Severním Porýní-Vestfálsku - vyhráli poměrně jasně křesťanští demokraté kancléřky Angely Merkelové, a to před sociální demokracií. Potvrdily to ranní předběžné oficiální výsledky nedělního hlasování. Dosavadní vláda SPD a Zelených tak v regionu končí. Hlasování ve spolkové zemi, která má téměř 18 milionů obyvatel, bylo svým způsobem generálkou před parlamentními volbami v září.

Berlín (Aktualizováno: 6:05 15. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolková kancléřka Angela Merkelová a lídr kandidátky CDU v Severním Porýní-Vestfálsku Armin Laschet. | Foto: Thilo Schmuelgen | Zdroj: Reuters

Podle oficiálních údajů získala CDU 33 procent hlasů, zatímco SPD jich dostala 31,2 procenta. Svobodní demokraté (FDP) na třetím místě shromáždili 12,6 procenta hlasů, následovala Alternativa pro Německo (AfD) se 7,4 procenta a Zelení s 6,4 procenta. Těsně pod pětiprocentní hranicí pro vstup do zemského sněmu v Düsseldorfu zůstala Levice.

Předběžné výsledky zhruba odpovídají odhadům povolebních průzkumů německých televizí. CDU si proti volbám před pěti lety polepšila o téměř sedm procentních bodů, SPD více než sedm procentních bodů ztratila. Jde o její vůbec nejhorší poválečný výsledek v této spolkové zemi, která je jinak její tradiční baštou.

Volby ve Šlesvicko-Holštýnsku vyhrála CDU kancléřky Merkelové. Hranici překonala i populistická AfD

Číst článek

Novou vládní koalici bude podle všeho sestavovat volební lídr CDU v Severním Porýní-Vestfálsku Armin Laschet, který by měl ve funkci nahradit dosavadní šéfku vlády Hannelore Kraftovou (SPD). Populární politička jen několik minut po uzavření volebních místností oznámila odchod z čela SPD v Severním Porýní-Vestfálsku. Končí i ve funkci místopředsedkyně strany na celoněmecké úrovni.

'Těžký den'

Kandidát sociální demokracie na kancléře Martin Schulz, jenž v lednu ve straně vzbudil obrovské naděje, které se ale zatím nepodařilo proměnit ve volební výsledky, nedělní výsledek označil za jasnou porážku. „Je to těžký den pro SPD i pro mě osobně,“ prohlásil. Média už volby označují za katastrofu pro sociální demokraty.

Vládu v Severním Porýní-Vestfálsku bude možná moci vytvořit CDU Merkelové jen se svobodnými demokraty. Do zemského sněmu se asi nedostane Levice. | Foto: ČTK

V Severním Porýní-Vestfálsku může nyní vzniknout velká koalice CDU a SPD, koalice CDU, FDP a Zelených nebo vláda CDU a FDP. Ta by ale podle nynějších odhadů měla v zemském parlamentu většinu jediného hlasu, když by obsadila 91 křesel ze 181. Lídr CDU Laschet se už nechal slyšet, že chce jednat se všemi demokratickými stranami.

Nedělní výsledek znamená, že sociální demokraté letos na zemské volby s CDU prohrávají nečekaně už 0:3, což nepřidává jejich vyhlídkám na úspěch v podzimních parlamentních volbách. V celoněmeckých průzkumech už přitom za konzervativní unií CDU/CSU zaostávají o deset procentních bodů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme