Nejlidnatější země světa slaví 60 let od nástupu komunistů k moci

Přesně před 60ti lety vznikla Čínská lidová republika. Na pekingském náměstí Ťien-an-men ji vyhlásil její vůdce Mao Ce-tung.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína: Oslavy 60. výročí | Foto: Robert Mikoláš

Skončilo tak období občanské války, v níž o moc bojovali komunisté podporovaní sovětským svazem proti kuomingtanské armádě generála Čankajška. Čína následně nastoupila cestu budování socialismu pod taktovkou Komunistické strany Číny a jejího předsedy Maa.

Po šedesáti letech se stala 3. největší ekonomikou světa i významným politickým hráčem na mezinárodním poli. Na druhé straně jde o totalitní režim tvrdě trestající všechny odpůrce a kritiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O oslavách 60. vzniku Čínské lidové republiky mluvil na Rádiu Česko redaktor Českého rozhlasu Robert Mikoláš.

Vznik ČLR na náměstí Nebeského klidu přesně před 60ti lety oznámil tehdejší vůdce Mao Ce-tung: "Národní vláda lidové republiky je jedinou suverénní vládou, která je připravena navázat s ostatními zeměmi diplomatické styky."

Vyspělost Číny dokázala i vojenská přehlídka, na které armáda představila nejmodernější zbraně domácí výroby včetně stíhaček a jaderných raket.

Přehlídka začala představením Číny na velkoplošných obrazovkách. Poté přišel na ochoz brány Nebeského klidu, která tvoří vstup do Zakázaného města, současný prezident Chu Ťin-tao. Byla rozvinuta státní vlajka a zazněla státní hymna. Poté prezident vyjel v otevřené limuzíně na přehlídku ozbrojených sil.

Vojáky doplnily alegorické vozy a tisíce dětí

Po vojenské přehlídce následoval průjezd šedesáti alegorických vozů, které představovaly různé úspěchy Číny a také jednotlivé provincie. Poté po náměstí prošel průvod asi 80ti tisíc dětí a studentů v pestrobarevných krojích s pionýrskými šátky.

Vzhledem k přísným bezpečnostním opatřením mohlo přehlídku sledovat jen několik tisíc vybraných hostů, ostatní museli využít televizních přenosů.

V Pekingu tak skončila první část oslav, které ale budou pokračovat celý den a vyvrcholí podle organizátorů největším ohňostrojem v historii lidstva.

Robert Mikoláš, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme