Nejméně 12 lidí zahynulo při explozích v Dagestánu

V jihoruském Dagestánu zemřelo při dvou pumových atentátech nejméně dvanáct lidí. Sebevražední atentátníci odpálili nálože jen dva dny poté, co při útocích v moskevském metru zahynulo 39 osob.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v okolí stanice metra Park kultury (Moskva) | Foto: Adéla Havránková

Ruský premiér Vladimir Putin nevyloučil, že jsou oba činy vzájemně propojeny. Právě na Severní Kavkaz podle vyšetřovatelů vedou stopy moskevských útočníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka v Moskvě Lenka Kabrhelová v pořadu Ozvěny dne.

Útočníci odpálili nálož uloženou v automobilu v centru dagestánského města Kizljar před místní centrálou ministerstva vnitra a zpravodajské služby FSB. O dvacet minut později, když se na místě srotil dav přihlížejících, se na místě odpálil další sebevražedný atentátník.

Mezi oběťmi je devět policistů, více než dvě desítky dalších osob jsou zraněny. Ruský premiér Vladimir Putin připustil, že oba činy - v dagestánu i Moskvě - mohou být dílem stejné skupiny.

Putin to měl prohlásil při rozhovoru s prezidentem Dagestánu. Novinářům ale žádné důkazy nepředložil. Mnozí analytici poznamenávají, že je otázkou, co se vlastně v Dagestánu stálo. Mohlo by totiž jít i o střety mafie nebo klanové boje.

Podobně jako Putin se nicméně vyjádřil i šéf dagestánské administrativy Magomedsalam Magomedov, podle něhož jde o články stejného řetězce. Ruští i západní experti ale varují, aby politici ani v případě moskevských výbuchů nedělali o takzvané kavkazské stopě ukvapené závěry.

Lenka Kabrhelová, Alice Kottová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme