Nejméně 140 lidí zemřelo při atentátech na mešity v jemenském Saná

Nejméně 140 lidí dnes zemřelo při sebevražedných atentátech spáchaných v době poledních modliteb na šíitské mešity v jemenské metropoli Saná. Zraněno bylo přibližně 260 lidí. Svatostánky navštěvují především příznivci Húsiů. Šíitský kmen v posledních měsících ovládá hlavní město. Rovněž usiluje o větší podíl na moci v zemi. K činu se stejně jako ke středečnímu útoku v Tunisu přihlásil Islámský stát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatelé prohlížejí zem po sebevražedných útocích na mešity v Saná | Zdroj: Reuters

Hlavním městem údajně otřásly nejméně tři exploze. První bomba vybuchla v mešitě Badr v jižní části města. V okamžiku, kdy se z ní věřící snažili uprchnout, odpálil se další atentátník u jejího vchodu.

Třetí sebevrah zaútočil na mešitu Hašúš na severu Saná. Obě svatyně využívají hlavně stoupenci šíitského kmene Húsiů, který stojí v čele povstání proti vládě prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hadího.

Prezidentova rezidence v přístavním Adenu na jihu země se stala terčem útoku ve čtvrtek. Hadí, který v únoru uprchl ze Saná do Adenu před šíitskými ozbrojenci, vyvázl bez zranění.

Střelbu v Adenu tehdy zahájili stoupenci bývalého dlouholetého prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, který byl svržen během arabského jara v roce 2012. V areálu adenského letiště a okolí zemřela během bojů třináct lidí. Na sídlo prezidenta Hádího následně ještě zaútočil neznámý bojový letoun.

Rozbité sklo po sebevražedných útocích na mešity v Saná | Foto: Reuters

Hadího administrativa byla od ledna, kdy povstalečtí šíité zaútočili na vládní budovy, v domácím vězení v Saná. Šíité obsadili hlavní město loni v září s tím, že chtějí Jemen osvobodit od zkorumpovaného vedení a získat větší podíl na moci.

Hadí a vláda rezignovali. Prezident ale po útěku do Adenu rezignaci stáhl a nyní se snaží získat přízeň jihojemenských kmenů.

Už před vlnou revolucí v regionu byl Jemen nejchudší stát Arabského poloostrova. Nyní je tam podobně jako v Libyi značný chaos a hodně násilí.

Situaci komplikuje i kmenové uspořádání společnosti a mluví se také o roli regionálních mocností, zejména o íránské podpoře šíitským rebelům.

Dnešní útoky podle předního jemenského novináře povedou k eskalaci střetů mezi šíity a ostatními politickými skupinami.

ČTK, Jan Prokeš, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme