Nejméně 15 lidí zahynulo při minometném útoku na trolejbus v Doněcku

Ve východoukrajinském Doněcku zasáhly minometné granáty trolejbus a osobní auto. Na místě zahynulo nejméně 15 lidí a více než 20 dalších cestujících bylo zraněno. Podle tamních proruských povstalců útok provedla ukrajinská diverzní skupina. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk odpovědnost za útok připsal proruským separatistům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útok na zastávku v Doněcku

Útok na zastávku v Doněcku | Zdroj: Reuters

Minometné granáty dopadly do relativně klidné části Doněcku, poblíž zastávky, kam právě přijel trolejbus plný lidí.

Vůdce takzvané Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko oznámil, že čtvrť Bosse ostřelovala ukrajinská "diverzní skupina", která se pohybovala po městě s přenosnými minomety. Její příslušníky prý už povstalci zadrželi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O útoku na trolejbuse v Doněcku, při kterém zahynulo asi 15 lidí, mluvil z Moskvy zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Podle zpravodaje Českého rozhlasu v Moskvě je ale tato verze velmi nepravděpodobná.

„Celé město je ostře sledované, jednak jsou tam kamery, jednak se tam pohybuje spousta bojovníků, je tam spousta lidí, kteří by si určitě všimli nějaké instalace, přesunu lidí s vojenskou technikou,“ říká zpravodaj.

V nynější válce ale podle něj nejsou vyloučeny provokace z žádné strany. Útok mohl být i důsledkem vnitřních neshod mezi povstalci.

Podle ukrajinské strany jsou nejbližší pozice ukrajinské armády vzdáleny od místa dopadu minometných granátů 15 kilometrů. Útok na místě vyšetřuje mise expertů OBSE.

Zastávka v Doněcku se stala cílem minometného útoku | Foto: Reuters

Nové civilní oběti si bojové operace v Doněcku vyžádaly jen několik hodin po ministerské schůzce v Berlíně, kde bylo údajně dosaženo pokroku v jednání o urovnání ukrajinského konfliktu.

Ministři zahraničí Ruska, Ukrajiny, Francie a Německa se dohodli na stažení těžké výzbroje z linie fronty a potvrdili platnost demarkační čáry, která byla dojednána už počátkem září při jednání v běloruském Minsku.

Berlínská schůzka o ukrajinské krizi přinesla pokrok, průlom ale nenastal

Číst článek

Podle dosažené dohody by z fronty měly být do vzdálenosti 15 kilometrů staženy zbraně o ráži vyšší než 100 milimetrů. V případě Doněcku by to znamenalo, že z města bude vyvezena těžká výzbroj včetně některých minometů.

Boje o Doněck si vyžádaly další civilní oběti a desítky raněných | Foto: ČTK

Martin Dorazín, ČTK, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme