Nejméně 30 lidí zahynulo při útoku v Nairobi, přihlásili se k němu radikální islamisté Šabáb

Při útoku na nákupní centrum v keňském Nairobi zahynulo nejméně 30 lidí, úřady navíc hlásí 50 raněných. K útoku se přihlásila somálská radikální skupina Šaháb, potvrdila to arabská televize Al-Džazíra. Jeden z útočníků už byl zatčen, následkům svých zranění ale podlehl. Další by měli být obklíčeni místními policisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zraněná žena je vyváděna z keňského nákupního centra | Zdroj: Reuters

Mezi oběťmi jsou také děti, potvrdil Červený kříž. V době útoku totiž zrovna probíhal dětský den. Nákupní středisko Westgate navštěvují hlavně bohatí Keňané a cizinci, v sobotu bývá plné lidí.

Útok začal kolem poledne tamního času. Desítky lidí z nákupního centra v panice utekly. Takto popsal situaci BBC obyvatel Nairobi Arjen Westra:

"Seděl jsem uvnitř u kávy a pracoval a najednou slyším střelbu, do kavárny pak přiběhli lidi a křičeli hrůzou, někteří pak v panice vyběhli ven. Jeden očitý svědek mi řekl o šestnácti útočnících, jiní mluví o dvou, není jasné, kolik jich je. V centru teď zasahují vojáci, občas je slyšet střelba."

Útoky na takzvané "měkké", civilní cíle v Nairobi už dříve vyhrožovaly somálské milice Šabáb, které se ke dnešnímu atentátu přihlásily.

Šabáb se soustředil na cíle v Keni už dříve. Například po předloňském zásahu keňských sil proti radikálům napojeným na Al-Káidu v Somálsku.

Mezi raněnými jsou také občané Spojených států, ty celý incident označily za nesmyslný akt násilí.

Z obchodního centra Westgate je stále slyšet sřelba, keňská vláda ale ujišťuje, že má situaci pod kontrolou.

Helena Berková, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme