Nejméně 30 mrtvých při požárech na Pyrenejském poloostrově. Portugalsko vyhlásilo stav veřejné katastrofy

Firefighters from the Military Emergency Unit (UME) work to put out a forest fire near As Nieves Hasiči bojují s lesní požárem poblíž As Nieves na severu Španělska | Foto: Luismi Ortiz | Zdroj: Reuters

Nejméně 27 osob zemřelo během požárů, které se v neděli rozhořely v lesních oblastech Portugalska. Zhruba 51 lidí bylo zraněno, oznámil v pondělí úřad pro civilní obranu. Další tři lidé pak zemřeli na severozápadě Španělska, informovala agentura AFP. Portugalští hasiči stále bojují se 147 požáry, z nichž 32 považují za vážné, sdělila agentuře Reuters mluvčí úřadu pro civilní ochranu Patricia Gasparová.

Lisabon / Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Portugalsku vyhlásil premiér Antonio Costa stav veřejné katastrofy. Vlnu požárů zapříčinila teplota výrazně přesahující sezonní průměr a dlouhodobé sucho, uvedla mluvčí portugalského úřadu pro civilní ochranu Patricia Gasparová.

Jeden člověk zemřel během dopravní nehody v distriktu Coimbra (asi 200 kilometrů severně od Lisabonu), když se pokoušel před plameny ujet.

Obyvatelé Chandebrito na severozápadě Španělska jdou kolem ohořelého autobusu | Foto: Alba Sotelo | Zdroj: ČTK/AP

Na španělské straně zemřely tři osoby v Galicii na severozápadě země, kde tisíce požárníků a vojáků zasahovaly proti v noci na pondělí proti 15 požárům. Novináře o tom informoval šéf galicijské vlády Alberto Núñez Feijóo. Dva lidé uhořeli v autě u města Nifrán, když se pokoušeli plamenům uniknout, informoval tamní starosta. „Bylo to tak nenadálé, šílené,“ komentoval řádění živlu.

Feijóo v soukromé televizi La Sexta dodal, že plameny rozdmýchával nárazový vítr o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu související s doznívajícím hurikánem Ophelia, který prošel kolem severního pobřeží Španělska a míří na Irsko.

Dobrovolníci bojují s ohněm v portugalském Obidosu | Foto: Armando Franca | Zdroj: ČTK/AP

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme