Přes tři desítky mrtvých a škody za stovky miliard. Hurikán Maria se blíží k Bahamám

Na své cestě Karibikem už hurikán Maria zabil nejméně tři desítky lidí a napáchal škodu v přepočtu za stovky miliard korun. Celkový počet mrtvých se ale ještě může zvýšit, neboť v oblasti trvají záplavy a deště. Na Portoriku úřady evakuují obyvatele dvou obcí v blízkosti přehrady a varují před silnými dešti. Teď pokračuje kolem ostrovů Turks a Caicos dál k Bahamám.

Cockburn Town / Turks a Caicos (Aktualizováno: 22:19 22. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž chrání svůj dům před řáděním hurikánu Maria v Dominikánské republice. | Zdroj: Reuters

Velkou spoušť způsobil hurikán Maria mimo jiné právě na Portoriku, kde vítr a lijáky, které bouři provázejí, poničily stovky domů, způsobily záplavy a vyřadily z provozu elektrickou rozvodnou síť na celém ostrově. V pátek tamní úřady zahájily evakuaci obyvatel na západě Portorika kvůli obavám, že přeteče přehrada Guajataca. Meteorologové tam varují i před dalšími silnými dešti.

Hurikán Maria opět mírně zesílil a míří na Bahamské ostrovy. Na svědomí má již minimálně 32 obětí

Číst článek

Portoriko zatím hlásí i nejvíce obětí, aktuálně 15. Stejný počet registrují na Dominice, kde ale bude patrně počet mrtvých vyšší, řada lidí se tam pohřešuje. Agentura EFE už s odvoláním na místní rozhlas uvedla, že obětí je v Dominice 30. Údaje tamního státního rozhlasu ale vycházejí z neoficiálních zdrojů. Přes Dominiku Maria přešla v úterý jako hurikán pátého stupně. Několik lidí zemřelo také na ostrově Guadeloupe, na Haiti a v Dominikánské republice.

V Portoriku hurikán zcela vyřadil z provozu na celém ostrově rozvodnou síť elektrického proudu, která byla poničena už hurikánem Irma před dvěma týdny. Úplná obnova dodávek elektřiny podle starostky metropole San Juan Carmen Yulinové potrvá několik měsíců. Prezident Donald Trump vyhlásil v Portoriku stav přírodní katastrofy, což umožní rychlejší uvolnění peněz z federálních fondů.

Haiti sice živel nezasáhl přímo, v pobřežních oblastech ale podle místních úřadů způsobil vlnobití a poničil řadu jednoduchých a málo odolných příbytků. Dominikánský institut civilního letectví sdělil, že povolil obnovení letového provozu na letištích v Punta Cana, La Romana a na Samaná.

Hurikán Maria míří k Dominikánské republice. Nechal za sebou nejméně deset obětí

Číst článek

Varování bylo kvůli blížící se bouři Maria vydáno i pro jižní Bahamy. Spojeným státům by se na rozdíl od hurikánu Irma, který před dvěma týdny devastoval Floridu, měla Maria vyhnout. Meteorologové ale zcela nevylučují změnu předpokládané dráhy a doporučili Američanům sledovat její vývoj.

Maria sužuje Karibik asi dva týdny po jednom z nejničivějších hurikánů Irma, který zabil více než osmdesát lidí.

Sezóna hurikánů v Atlantiku trvá do konce roku. Nejčastěji se ale tvoří od srpna do půlky října.

Marek Cieslar, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme