Nejméně pět lidí zemřelo při nepokojích v centru Káhiry

Krvavé srážky mezi zastánci a odpůrci prezidenta Mubáraka si v centru Káhiry vyžádaly nejméně pět lidských životů. Televize al-Arabíja uvádí sedm mrtvých. Počet zraněných se odhaduje až na osm set. Ještě během rána rozvážely sanitky zraněné z provizorního lazaretu do řádných nemocnic. Policie se nijak nesnažila pouliční boje uklidnit. Opozice navíc tvrdí, že agenti v civilu řídili útočící provládní gangy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ještě v noci se nad náměstím Tahrír ozývala střelba | Foto: ČTK

Ještě v noci se nad náměstím Tahrír ozývala střelba. Podle svědků stříleli ozbrojenci z provládního tábora a zabili nejméně dva odpůrce režimu. Většinu zraněných tvoří lidé zasažení kamením nebo ocelovými tyčemi. „Napětí je dál vyhrocené. Náměstí Tahrír drží protivládní aktivisté. Jsou ale v jakémsi obklíčení těch, kteří požadují setrvání Mubáraka ve funkci,“ přiblížil na Rádiu Česko blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci v Káhiře přiblížil na Rádiu Česko blízkovýchodní zpravodaj ČRo zpravodaj Břetislav Tureček.

Dodal, že násilnosti se neidehrávaly pouze na náměstí Tahrír. "Včera bylo o strach vyjít například i z našeho hotelu v centru Káhiry. Poslední, kdo tady zůstal, je skupina šesti českých novinářů. Střílelo se přímo na ulici před námi, takže jsme zůstali bez jídla. Přes den se ale situace zlepšuje,“ dokreslil situaci Tureček.

Protesty proti režimu se dnes přehouply do desátého dne. Odpůrci režimu podle zpravodaje zůstávají v ulicích a dál požadují okamžitou rezignaci prezidenta. Ten přišel s návrhem, že by zemi dovedl do zářijových voleb. Opozice to ale odmítá.

Stoupenci prezidenta podněcují násilí

Jak zpravodaj připomněl, včera se do ulic vůbec poprvé organizovaně vydali lidé, kteří prezidenta podporují. Agentura Reuters píše o údajných obavách americké administrativy, že prezident Mubárak a jemu věrní stoupenci podněcují v ulicích násilí. To potvrdil i zpravodaj.

„Vlastně poslední krvavé srážky se odehrávaly minulý týden v pátek v noci mezi protivládními demonstranty a policii. Policie se pak stáhla, v ulicích sice zůstaly obrovské davy a armáda, ale nedocházeli k žádným třenicím. Včera se tady ale najednou objevila nová síla - mnohatisícové davy zastánců prezidenta,“ přiblížil.

Podle něj jsou to většinou mírumilovní lidé, kteří nechtějí změnu. „Ale i mezi nimi jsou lidé, kteří byli vyzbrojeni a evidentně to bylo velmi dobře organizované. Protivládní demonstranti některé z nich pochytali a našli u nich průkazky, které potvrzují, že patří k bezpečnostnímu aparátu,“ dodal.

Martina Mašková, Katarína Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme