Nejmladší oběti požáru v Londýně bylo pět, testy neprošlo 95 domů
Zatím nejmladší identifikovanou obětí požáru výškového domu Grenfell Tower v Londýně je pětiletý Isaac Paulous. Oznámila to v úterý policie, která zná po dvou týdnech od požáru totožnost 20 ze 79 obětí tragédie. Ani toto číslo nemusí být konečné, policie však upozornila, že počet lidí, kteří při požáru přišli o život, se možná nikdy nepodaří zjistit.
Protipožárními testy nařízenými po tragédii mezitím neprošlo všech 95 dosud prověřených výškových budov. Paulous je podle policie jedním z lidí, kteří zahynuli, když čtyřiadvacetipodlažní budovu zachvátily plameny a mnoho lidí uvěznily v jejich bytech.
"Isaac, náš milovaný syn, nám byl vzat v pouhých pěti letech," uvedla v prohlášení chlapcova rodina. "Všem nám bude chybět náš milý, energický a šlechetný chlapeček," uvádí se dále.
Britská vláda čelí kritice kvůli údajně nedostatečné a pomalé reakci na neštěstí. Policie mezitím zvažuje vznesení obvinění mimo jiné z neúmyslného zabití.
Protipožární testy
Vyšetřovatelé zatím zjistili, že hořet patrně začalo od lednice a že za rychlé rozšíření plamenů mohl nekvalitní izolační obklad, který propadl ve všech protipožárních testech. V úterý vláda oznámila, že v testech neuspělo 95 výškových budov.
Protipožární testy byly nařízeny po požáru hlavně v Anglii u výškových budov s podobným obložením, jaké měl výškový dům Grenfell Tower. "Nyní jsme v situaci, kdy 95 budov ve 32 samosprávných oblastech neuspělo v testech a míra závadnosti je 100 procent," konstatoval v úterý mluvčí britské premiérky Theresy Mayové.
"Premiérka řekla, že bude nutné velké celonárodní vyšetřování toho, co se udělalo špatně, když obložení, které neprochází testy, bylo po řadu desetiletí instalováno na budovách po celé zemi," dodal mluvčí.
Americká společnost Arconic v pondělí oznámila, že na celém světě zastavila prodej svého izolačního obkladu Reynobond PE pro účely obložení výškových domů. Právě toto obložení bylo použito na Grenfell Tower.