Nejmladší vězeň na Guantánamu dostal 40 let

Omar Khadr, nejmladší vězeň na americké základně Guantánamo, dostal trest 40 let. Podle dohody obhajoby s vojenským tribunálem ale zůstane za mřížemi jen osm roků. Většinu z nich stráví v rodné Kanadě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězni

Vězni | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Omar Khadr strávil na Guantánamu už skoro osm let. Do Afgánistánu se dostal na popud otce a byl vycvičen teroristickou sítí Al Káida. Nastražil několik bomb u afghánských silnic. V roce 2002 zabil při přestřelce granátem amerického vojáka.

Organizace bojující za lidská práva ale zdůrazňují, že mu v té době bylo 15 let a spíš než za zločince by měl být považovaný za dětského vojáka a oběť konfliktu.

Po dohodě obhajoby s vojenskými prokurátory se dnes čtyřiadvacetiletý Omar Khadr přiznal k pěti válečným zločinům. Po roce by měl být předaný do kanadského vězení.

Igor Maňour, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme