Nejmladší vězeň na Guantánamu se přiznal k terorismu

Kanaďan Omar Khadr se přiznal k pěti obviněním z terorismu. Nejmladší vězeň na americké základně Guantánamo a jeho právní zástupci podle všeho dospěli k dohodě s vojenskou žalobou a to podle očekávání zmírní jeho trest. Organizace zasazující se o lidská práva nicméně proces kritizují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak chutná věžnům z Guantánama

Jak chutná věžnům z Guantánama | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Omar Khadr hodil v patnácti letech v Afghánistánu granát a zabil amerického vojáka. Kromě toho se přiznal ke spolupráci s teroristickou sítí Al-Káida, k tomu, že nastražil několik bomb, jež měly v Afghánistánu zabíjet koaliční vojáky.

Jenže v době, kdy se takových činů dopustil, mu bylo 15 let. Podle nevládních organizací jako je Amnesty International by měl být proto považovaný za dětského vojáka, oběť konfliktu a ne teroristu.

Bez ohledu na věk ho ale Američané vyslýchali a dlouhodobě věznili, většinu času na Guantánamu.

Po přiznání viny má Omar Khadr naději na nižší několikaletý trest, přičemž podle dřívějších prohlášení obhajoby by měl jeho větší část strávit v kanadském vězení. Pokud by se nepřiznal, hrozilo by mu zřejmě doživotí v americké věznici.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme