Nejmladší vězeň na Guantánamu se přiznal k terorismu

Kanaďan Omar Khadr se přiznal k pěti obviněním z terorismu. Nejmladší vězeň na americké základně Guantánamo a jeho právní zástupci podle všeho dospěli k dohodě s vojenskou žalobou a to podle očekávání zmírní jeho trest. Organizace zasazující se o lidská práva nicméně proces kritizují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak chutná věžnům z Guantánama | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Omar Khadr hodil v patnácti letech v Afghánistánu granát a zabil amerického vojáka. Kromě toho se přiznal ke spolupráci s teroristickou sítí Al-Káida, k tomu, že nastražil několik bomb, jež měly v Afghánistánu zabíjet koaliční vojáky.

Jenže v době, kdy se takových činů dopustil, mu bylo 15 let. Podle nevládních organizací jako je Amnesty International by měl být proto považovaný za dětského vojáka, oběť konfliktu a ne teroristu.

Bez ohledu na věk ho ale Američané vyslýchali a dlouhodobě věznili, většinu času na Guantánamu.

Po přiznání viny má Omar Khadr naději na nižší několikaletý trest, přičemž podle dřívějších prohlášení obhajoby by měl jeho větší část strávit v kanadském vězení. Pokud by se nepřiznal, hrozilo by mu zřejmě doživotí v americké věznici.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme