Nejmladší ze tří mužů podezřelých z útoku v pařížské redakci se vzdal policii

Francouzská policie potvrdila, že se jí vzdal nejmladší ze tří mužů podezřelých z teroristického útoku v redakci magazínu Charlie Hebdo. Ve vyšetřovací vazbě skončilo i dalších šest lidí, dvojice hlavních podezřelých ale stále uniká. Během noci podnikli policisté rozsáhlé razie v Paříži, Remeši, Štrasburku a Charleville-Mézières u hranic s Belgií. Vyšetřovatelé ale z bezpečnostních důvodů nechtějí sdělovat podrobné informace o akci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky na Elysejském paláci jsou na znamení smutku převázány černou páskou

Vlajky na Elysejském paláci jsou na znamení smutku převázány černou páskou | Zdroj: Reuters

Podle policie má útok na svědomí dvojice Francouzů alžírského původu: 34letý Said Kouachi a 32letý Chérif Kouachi.

Mladší z bratrů už měl v minulosti problémy se zákonem. Byl odsouzen za podporu teroristických skupin a strávil rok a půl ve vězení. Na oba muže byl teď formálně vydán zatykač. Policie také zveřejnila jejich fotografie a žádá veřejnost o spolupráci.

Bratrům Kouachiovým údajně pomáhal 18letý Hamyd Mourad, gymnazista z města Charleville-Mézières. Podle neoficiálních informací listu Le Monde by mladík mohl být švagrem jednoho z hledaných.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francouzská policie intenzivně pátrá po pachatelích středečního teroristického útoku. Dění v zemi sleduje zvláštní zpravodaj ČRo Vít Pohanka

Mourad se sám přihlásil na policii, když na sociálních sítích zaznamenal své jméno v souvislosti se střelbou. Chce prý prokázat, že s útokem nemá nic společného. Jeho spolužáci prohlašují, že byl v době útoku ve škole.

V zemi panují přísná bezpečnostní opatření - posílená je ochrana veřejných budov, nádraží, letišť i redakcí médií. Pařížským policistům v terénu vypomáhá na 800 mužů z dalších francouzských regionů. Vlajky na veřejných budovách jsou na půl žerdi.

V Elysejském paláci se sejde prezident François Hollande se zástupci všech klíčových politických stran - tedy i Národní fronty - s cílem sjednotit politickou scénu proti terorismu.

Dnes, v den národního smutku, je také naplánovaná velká manifestace na podporu svobody slova a k uctění památky zabitých novinářů a policistů.

Přesně v poledne se pak rozezní zvony v pařížské katedrále Notre Dame i v dalších katedrálách po celé zemi a Francie si připomene oběti minutou ticha. Zastavit by se měla i městská hromadná doprava. Od konce druhé světové války byl den národního smutku vyhlášen jen několikrát.

Stovky tisíc lidí manifestovaly kvůli útoku na pařížskou redakci už včera. Shromáždění se konala například v Berlíně, Paříži, Londýně, Madridu nebo Bruselu.

Lídři řady zemí poslali kondolence i povzbudivá slova o tom, že jejich národy stojí při Francii. „Co se stalo v Paříži, je ohavné. Nikdy nesmíme dovolit, aby teroristé zničili naše hodnoty, demokracii a svobodu slova,“ řekl britský premiér David Cameron.

Útočníci z Paříže vyhlásili válku celému svobodnému světu, píše německý tisk

Číst článek

Podobnými výroky reagoval na útok také Vatikán, německá kancléřka Angela Merkelová i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Odsoudila ho i Liga arabských států. Americký prezident Barack Obama zase přislíbil pomoc v boji proti terorismu.

Útok odsoudil i generální tajemník OSN Pan Ki-mun: „Jsem rozčílený a znechucený. Je to příšerný, chladnokrevný a neospraveditelný zločin. Navíc jde o přímý útok na demokracii, média a svobodu projevu. Chci všem rodinám obětí vyjádřit nejhlubší soustrast. Věřím, že francouzské úřady pachatele brzy postaví před soud.“

Berlín uctil památku obětí pařížského atentátu, u Braniborské brány se sešly stovky lidí

Číst článek

Světoví karikaturisté uctili památku svých kolegů sérií obrázků, které útok v redakci francouzského magazínu reflektují. Nikdo se k němu dosud nepřihlásil, zástupci Al-Káidy a Islámského státu ale pařížské útočníky podpořili prostřednictvím sociálních sítí.

Pavel Novák, Jan Šmíd, Vít Pohanka, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme