Nejnebezpečnější je pro ženy Afghánistán

Pro ženy je nejnebezpečnější zemí na světě Afghánistán. Vyplývá to z výsledků mezinárodního průzkumu, které zveřejnila Nadace Thomson-Reuters.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malé afghánské dívky

Malé afghánské dívky | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Ženy v Afghánistánu nejvíce ohrožují násilnosti islámských radikálů, chudoba a některé tamní zvyklosti. Na dalších místech žebříčku zemí nejnebezpečnějších pro ženy jsou podle průzkumu Demokratická republika Kongo, Pákistán, Indie a Somálsko.

Do průzkumu se zapojilo 213 odborníků z oblasti gender studies z pěti kontinentů - humanitárních pracovníků, vědců, zdravotníků, politiků i novinářů, kteří se touto problematikou zabývají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Světě o jedné téma rozebrala novinářka Petra Procházková

Ve studii upozorňují i na takzvaná skrytá rizika, například špatný přístup ke vzdělání nebo zdravotní péči. Podle řady odborníků se média těmto záležitostem příliš nevěnují, i když v důsledku představují pro ženy stejné nebezpečí jako vraždy nebo znásilňování.

Chudoba překryje vše

Jistým společným rysem jmenovaných zemí jsou podle novinářky Petry Procházkové islám, občanské války a velmi nízká sociální úroveň těchto států.

„Ve všech těch zemích, kde panuje velká chudoba, jsou ženská práva až na tom posledním místě. O právech žen se vlastně vůbec nehovoří, protože ta chudoba jakoby překryje všechno. Takže to mají ty země určitě společné, že je tam velká chudoba,“ uvedla Procházková ve Světě o jedné.

V samotném Afghánistánu se ale podle ní postavení žen od roku 2001, kdy padlo tehdejší vládní hnutí Taliban, změnilo velmi zásadně k lepšímu.

„Samozřejmě když by dnes přijela Evropanka do Afghánistánu, asi by se jí stále zdálo, že si tam ženy nijak vesele nežijí. Ale ve srovnání s rokem 2001, když já jsem třeba koncem září přijela do Kábulu, kdy ženy prakticky nemohly vycházet na ulici, neexistovaly vůbec školy, kam by mohly chodit, kdy ženy nebyly v žádných veřejných funkcích a vlastně platily zákony, které ženu stavěly na úroveň dejme tomu domácího zvířete, tak ta situace dnes je diametrálně jiná. Už jenom proto, že afghánský parlament má více poslankyň než český,“ poznamenala Petra Procházková.

Helena Berková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme