Nejnebezpečnějším místem pro novináře je Irák

Vlády mnoha zemí nehájí svobodu tisku a bezpečnost novinářů při výkonu povolání - tak hodnotí u příležitosti Světového dne svobody tisku situaci ve světě profesní žurnalistické organizace. Nejnebezpečnějším místem je pro novináře Irák, kde zemřelo za poslední dva roky 56 novinářů a jejich asistentů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Iráku

násilí v Iráku | Zdroj: ČTK

Jak ale uvádí Robert Shaw z Mezinárodní novinářské federace, dlouhodobě potlačují svobodu tisku mnohé země v Africe, Asii a Latinské Americe: "Máte země jako Kolumbie, kde nedávno viceprezident obvinil novináře, že pomáhají teroristům. Takové generalizující odsudky jsou velmi nebezpečné. Novinářům život a práci nejenom znesnadňují, ale vystavují je i nebezpečí útoku místních armádních velitelů. Práce žurnalistů je prostě v takových zemích, jako je Kolumbie, velmi těžká a nebezpečná," řekl Shaw.

Dlouhodobě ale potlačují svobodu tisku i mnohé jiné země v Africe, Asii a Latinské Americe. Podle Shawa ovšem i vlády demokratických zemí využívají hrozbu terorismu, aby omezily práva novinářů. "Mnoha novinářům bylo zabráněno ve vstupu do Spojených států. Sledujeme případy, kdy je novinářům odpírán přístup k oficiálním dokumentům. Jména žurnalistů se také dostávají do velkých databází, aby úřady mohly jejich činnost sledovat. To se děje ve Spojených státech i v Evropské unii," přiblížil Shaw.

Mezi pět zemí světa, kde hrozí novinářům největší nebezpečí, se dostalo i Rusko. Takzvaný Černý seznam nebezpečných zemí zveřejnil při příležitosti Celosvětového dne svobody tisku Mezinárodní výbor na ochranu novinářů. Před Rusko se dostaly ještě Filipíny, Irák, Bangladéš a Kolumbie.

Největší hrozbou pro novináře v Rusku je vražda na objednávku. Největší nebezpečí v tomto smyslu hrozí redaktorům především z tištěných médií, kteří se věnují investigativní žurnalistice. Zejména pak odhalování korupce ve státních orgánech anebo praní černých peněz v byznysu.

Mezinárodní výbor na ochranu novinářů připomíná vraždu šéfredaktora ruské verze časopisu Forbes Paula Chlebnikova. Toho neznámí pachatele zastřeli před jeho redakcí loni v červenci. Chlebnikov napsal několik knížek o zločinech ruských oligarchů nebo o válce v Čečensku. Dodnes nebyla jeho smrt vyšetřena stejně jako dalších deset vražd novinářů v Rusku za posledních pět let.

Nejsmutnější statistiku má město Togliati, kde se vyrábí vozy Lada. Dva redaktoři Togliatské revue, kteří odkrývali fungování zločineckých skupin ve městě, byli totiž zabiti. Podle všeho právě kvůli své profesi.

Česká republika je považovaná za zemi, kde je situace novinářů dobrá - podobně jako ve většině evropských zemí - byť i zde dochází k pokusům zejména politiků o nepatřičné ovlivňování médií.

Petr Vavrouška, Vít Pohanka, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme