'Nejnenáviděnější Američan' stanul před soudem. Největší problém je najít nezaujatou porotu

Bývalý farmaceutický boss přezdívaný jako „nejnenáviděnější Američan“ nebo „superpadouch farmacie“ se nejvíc proslavil zvýšením cen léků k léčbě toxoplazmózy u těhotných pacientek či lidí s HIV o 5000 procent, tyranizováním novinářů, nebo urážkami kongresmanů. Teď 34letý Martin Shkreli stojí před soudem kvůli podvodům, za které mu hrozí až 20 let. Od počátku se ale proces protahuje, někteří lidé totiž odmítají sedět v porotě.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Shkreli proslul extrémním zdražováním léků, které zachraňují životy. Teď je před soudem za podvody.

Martin Shkreli proslul extrémním zdražováním léků, které zachraňují životy. Teď je před soudem za podvody. | Zdroj: Reuters

Shkreli v minulosti vydělal stovky milionů a plnil přední strany novin.

Pozornost veřejnosti i politiků si vysloužil zejména v roce 2015, kdy jeho firma Turing Pharmaceuticals zdražila lék Daraprim, který se užívá k léčbě parazitických infekcí. Nárůst byl extrémní, z 13,50 dolaru za pilulku se cena vyšplhala až k 750 dolarům.

Mladý podnikatel a investor tvrdil, že zvýšení ceny je v pořádku vzhledem k tomu, že jde o velmi specializovaný lék, který se prodával do té doby pod cenou. Svými kroky si vysloužil přezdívku „nejnenáviděnější Američan" i „superpadouch“.

„Nejnenáviděnější muž Ameriky“ Martin Shkreli splnil slib a po vítězství Trumpa uveřejňuje tracky z unikátního alba Wu-Tang Clan

Číst článek

Kontroverze kolem Daraprimu ale nemá se současným soudním procesem nic společného. Prokurátoři totiž Shkreliho obviňují z toho, že kvůli ztrátě několika milionů dolarů kvůli špatným obchodům jeho hedžového fondu MSMB Capital Management vyplenil další farmaceutickou firmu, kterou založil v roce 2011, aby tak splatil své dluhy.

Jeho právníci argumentují tím, že měl dobré úmysly a všichni získali své peníze zpět. Shkreli tvrdí, že je nevinný. Poté, co byl obviněn, odstoupil z čela Turing Pharmaceuticals a byl odvolán z vedení další firmy - KaloBios Pharmaceuticals. 

Za podvody mu hrozí až 20 let vězení. 

Problémy s porotou

Už v prvních dnech soudního procesu se ale objevily problémy. Kvůli Shkreliho neblahé pověsti někteří oslovení lidé uvedli, že nemohou být v porotě, protože nedokážou být vůči bývalému farmaceutickému bossovi nestranní.

Jeden z potenciálních porotců ho v pondělí v brooklynské soudní síni nazval „tváří korporátní chamtivosti", další připomněli přezdívku známou z médií – nejnenáviděnější muž Ameriky. Reakce přišly i horší, podle deníku The Guardian další z porotců vyjádřil svůj postoj pouhým gestem – ilustračně si zakroutil krkem.

Bývalý farmaceutický boss přezdívaný jako „nejnenáviděnější Američan“ nebo „superpadouch farmacie“ Martin Shkreli. | Zdroj: Reuters

Jedna žena, která měla usednout na lavici porotců, byla poslána domů poté, co se přiznala, že když Shkreliho vidí, myslí jen na to, jaký je to „had". Některým porotcům také vadí délka procesu, který má trvat až šest týdnů, což označují za utrpení.

Soudkyně Kiyo Matsumotová pak odvolala další várku porotců v úterý. Těch, co po pondělních komplikacích v soudní síni zůstali, se totiž ptala na to, zda byli vystaveni negativnímu tlaku médií. Mezi další důvody, proč byli někteří porotci posláni domů, patří například také znalost Shkreliho twitterového účtu.

Zatímco většina obžalovaných chce zůstat mimo pozornost médií, Shkreli od roku 2015 dělá pravý opak. Na sociálních sítích se pravidelně naváží do svých kritiků a chlubí se svým bohatstvím. Na Twitteru nazval třeba kongresmany „imbecily" poté, co po něm chtěli vysvětlit rapidní růst cen léků. V lednu mu pak Twitter účet zablokoval kvůli sexuálnímu harašení. 

S trestáním novinářů za kritiku jeho osoby pak musel jinam. Skupoval tak internetové domény se jmény lidí, kteří o něm v minulosti nelichotivě psali nebo tweetovali. Registroval si například stránky autorů píšících pro servery a časopisy, jako je Vice, Vanity Fair nebo Bloomberg.

Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme