Nejoblíbenějším obrazem v Británii je Turnerovo dílo

Posluchači domácího rádia BBC v anketě vybírali nejvýznamnější obraz vystavený v Británii a nejvíc hlasů získal obraz anglického umělce Josepha Mallorda Williama Turnera s námořním výjevem. Námořní tradice Británie se v anketě posluchačů rádia BBC jen stěží mohla promítnout příznačněji než toutovolbou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

galerie | Foto: Martin Dorazín

Turnerův obraz zachycuje válečnou loď Temeraire taženou remorkérem do přístavu aby byla rozebrána. Je to dílo z roku 1839 a podle tvůrce prý mělo být dokladem úpadku britského námořnictva. Ale loď Temeraire se proslavila v napoleonských válkách a významně se zasloužila o vítězství britského námořnictva v bitvě u Trafalgaru roku 1805, jejíž dvousté výročí se letos ve Spojeném království připomíná.

Anketu uspořádala redakce čtvrtého programu domácího rádia BBC ve spolupráci s londýnskou Národní galerií. Jedinou podmínkou bylo, že obraz musí být vystaven v některé britské umělecké galerii.

Při zahájení ankety v červenci ředitel Národní galerie Charles Saumarez Smith prohlásil, že hledání nevýznamnějšího obrazu vystaveného v Británii prozradí ledacos o tom, jak multikulturní Británie vidí sama sebe začátkem jednadvacátého století. Výběr byl v polovině srpna zúžen na deset prací, které získaly nejvíc hlasů.

V tomto užším výběru byla kromě Turnera například Ddívka v baru ve Folies-Bergere od Edouarda Moneta, Křtění Ježíše od Pierra della Francesky, dále Manželé Clarkovi s Percym od Davida Hockneyho, Slunečnice od Vincenta van Gogha a Anglická krajina The Hay Wain od Johna Constabla.

Pro Turnerovo dílo, které je vystaveno v londýnské Národní galerii, hlasovalo téměř dvaatřicet tisíc z celkového počtu sto devatenácti tisíc posluchačů. Constablův Hay Wain, v Diderotově české encyklopedii uvedený jako Obilné pole, se umístil na druhém místě, což mě osobně velice potěšilo, protože reprodukci té uklidňující letní krajiny s vozem taženém koňmi v brodu mám doma a moc se mi líbí.

Constable a Turner byli současníci, Turner se narodil jen o rok dřív, 1775 a klíčový význam těchto uměleckých obrů v povědomí britské veřejnosti byl touto anketou znovu potvrzen.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme