Nejoblíbenějším obrazem v Británii je Turnerovo dílo

Posluchači domácího rádia BBC v anketě vybírali nejvýznamnější obraz vystavený v Británii a nejvíc hlasů získal obraz anglického umělce Josepha Mallorda Williama Turnera s námořním výjevem. Námořní tradice Británie se v anketě posluchačů rádia BBC jen stěží mohla promítnout příznačněji než toutovolbou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

galerie | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Turnerův obraz zachycuje válečnou loď Temeraire taženou remorkérem do přístavu aby byla rozebrána. Je to dílo z roku 1839 a podle tvůrce prý mělo být dokladem úpadku britského námořnictva. Ale loď Temeraire se proslavila v napoleonských válkách a významně se zasloužila o vítězství britského námořnictva v bitvě u Trafalgaru roku 1805, jejíž dvousté výročí se letos ve Spojeném království připomíná.

Anketu uspořádala redakce čtvrtého programu domácího rádia BBC ve spolupráci s londýnskou Národní galerií. Jedinou podmínkou bylo, že obraz musí být vystaven v některé britské umělecké galerii.

Při zahájení ankety v červenci ředitel Národní galerie Charles Saumarez Smith prohlásil, že hledání nevýznamnějšího obrazu vystaveného v Británii prozradí ledacos o tom, jak multikulturní Británie vidí sama sebe začátkem jednadvacátého století. Výběr byl v polovině srpna zúžen na deset prací, které získaly nejvíc hlasů.

V tomto užším výběru byla kromě Turnera například Ddívka v baru ve Folies-Bergere od Edouarda Moneta, Křtění Ježíše od Pierra della Francesky, dále Manželé Clarkovi s Percym od Davida Hockneyho, Slunečnice od Vincenta van Gogha a Anglická krajina The Hay Wain od Johna Constabla.

Pro Turnerovo dílo, které je vystaveno v londýnské Národní galerii, hlasovalo téměř dvaatřicet tisíc z celkového počtu sto devatenácti tisíc posluchačů. Constablův Hay Wain, v Diderotově české encyklopedii uvedený jako Obilné pole, se umístil na druhém místě, což mě osobně velice potěšilo, protože reprodukci té uklidňující letní krajiny s vozem taženém koňmi v brodu mám doma a moc se mi líbí.

Constable a Turner byli současníci, Turner se narodil jen o rok dřív, 1775 a klíčový význam těchto uměleckých obrů v povědomí britské veřejnosti byl touto anketou znovu potvrzen.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme