Nejsilnější strany v Izraeli se přetahují o přízeň radikála Liebermana

Den po předčasných parlamentních volbách se v Izraeli naplno rozjelo sestavování vládní koalice. Nepokouší se o to pouze vítězka voleb Cipi Livniová se stranou Kadima, ale také druhý v pořadí Benjamin Netanjahu. Jeho pravicový blok Likud má patrně větší šance shromáždit parlamentní většinu, a tak se za vítěze voleb považuje i on.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Avigdor Lieberman | Zdroj: ČTK

Jak bývalý premiér Netanjahu, tak současná ministryně zahraničí Livniová se ucházejí hlavně o přízeň Avigdora Liebermana. Tento vůdce strany Izrael náš domov, která skončila třetí, v minulosti proslul řadou ostrých protiarabských výroků.

Komentátoři považují za hotovou věc, že bez Liebermana nevytvoří koalici ani Livniová ani Netanjahu. Oba už také s tímto přistěhovalcem ze Sovětského svazu jednali o podmínkách případné spolupráce.

Sestavením vlády musí některého politika pověřit prezident Šimon Peres. Podle svého mluvčího tak patrně učiní koncem příštího týdne.

K tématu si můžete také přečíst:
Izraelské volby vyhrála Cipi Livniová
Izraelské volby nejspíš vyhrála dosavadní vládní strana Kadima
Volební účast v Izraeli je vysoká navzdory špatnému počasí
Netanjahu: Pokud vyhrajeme volby, svrhneme v Gaze vládu Hamásu
Izrael čekají předčasné volby, Livniová skončila s pokusy o sestavení vlády

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme