Nejslavnější karneval opět začal, Rio de Janeiro se vlní v rytmu samby

Jedna z nejočekávanějších show je po roce znovu tady. V brazilském Rio de Janeiru je v plném proudu nejslavnější karneval světa. Král Momo převzal klíče od města a začalo 5 dní nepřetržitého tance samby a zábavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karneval v Rio de Janeiro. Vystoupení jedné ze škol samby na sambadromu | Zdroj: ČTK

Není to jen nekonečná zábava, ale hlavně seriozní soutěž. Na konci karnevalu se totiž rozhodne o nejlepší škole samby.

„V pátek se šlo z domu a zpátky se přišlo příští středu. Vůbec se nešlo domů,“ vzpomíná na své probděné noci krajan žijící v Riu Fredy Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Karneval v Riu přiblížila redaktorka Lubica Bergmanová

Městem, kterému portugalští mořeplavci kdysi vymysleli jméno (do češtiny by se dalo přeložit jako "Lednová řeka"), protékají proudy piva, tamní třtinové pálenky i davy zahraničních návštěvníků stejně, jako zhruba před půl stoletím.

Lidé se baví na plážích, v ulicích, různé bály se pořádají v klubech. Zkrátka karnevalem žije celé město.

„Máme takových sto padesát dvě stě skupin. Ty defilují v ulicích. A všichni se baví,“ popisuje Sobotka.

Největší atrakcí karnevalu v Riu ale stále zůstává přehlídka dvanácti škol samby a jejich alegorické vozy na Sambodromu. Každá škola má až několik set členů, včetně orchestrů, tanečníků a spoře oděných tanečnic samby v nejrůznějších kostýmech. Celou přehlídku sleduje porota, která na konci karnevalu vybere tu nejlepší školu samby a královnu karnevalu.

Letošní karneval je tak pro Rio, které bude už příští rok hostit mistrovství světa ve fotbale a o dva roky později letní olympijské hry, také bezpečnostním testem.

„Samozřejmě jsou policisté v ulici. Nikdo ale stejně nejde do ulic s penězi. Nevíte, kdo je bohatý, kdo je chudý, to je všecko dohromady,“ doplňuje Fredy Sobotka.

Zkrátka ulice Ria o víkendu zaplaví milion lidí z celého světa a to si žádá i patřičnou bezpečnost.

Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme