Nejsme nemyslící krásky, zlobí se Italky na Berlusconiho

Italský premiér Silvio Berlusconi proslul svou slabostí pro ženy. Stále větší části italských žen však vadí jeho chování a vyjadřování i skutečnost, že ženy mají mnohem nižší plat než muži nebo malé zastoupení v politice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti Berlusconiho chování k ženám protestovaly v Itálii už i aktivistky z Ukrajiny | Zdroj: Reuters

Celá Itálie si bude myslet, že ženy jsou jen polonahé a ne zrovna myslící bytosti, které mužům splní co jim na očích vidí. Tak zní nejčastější kritika různých ženských organizací na adresu současné italské reality.

Silvio Berlusconi je nejen premiér, ale také mediální magnát. A v jeho televizích ženy vystupují právě jako vyzývavé krásky ve spodním prádle s úsměvem od ucha k uchu. Spoustě žen už to začíná vadit, a tak se jich letos desítky tisíc sešly na velké demonstraci v centru Říma.

Přehrát

00:00 / 00:00

Italkám stále více vadí Berlusconiho chování k ženám, informuje zpravodaj ČRo Ondřej Houska

S jejich stesky souhlasí i Mexičanka jménem Beatriz, která ve Florencii už pět let studuje hudbu. „Televize ženu neukazuje takovou jaká je, tedy jako stejně inteligentní a schopnou bytost jako je muž,“ říká Beatriz. A tvrdí, že z tohoto pohledu je situace lepší dokonce i v jejím rodném Mexiku.

Z televizní hvězdičky ministryní

Vadí jí i to, jaké ženy si Berlusconi vybírá jako poslankyně za svou stranu. Spousta z nich jsou bývalé televizní hvězdy a hvězdičky, které spoře oděné vystupovaly v jeho televizních pořadech. Patří mezi ně i současná ministryně pro rovné příležitosti Mara Carfagnová.

Berlusconi Carfagnové jednou v přímém televizním přenosu řekl: „Kdybych nebyl ženatý, vzal bych si vás. S vámi bych šel kamkoliv.“ Na sňatek sice nedošlo, ale z Carfagnové se brzy stala ministryně.

Italské ženy protestovaly v ulicích 230 měst proti Berlusconimu | Foto: ČTK

Ironické úšklebky na její adresu ale rozhodně odmítá asi 35letá Ottavia. „Americký prezident Ronald Reagan býval hercem a nikdo ho kvůli tomu nezesměšňoval. A papež Jan Pavel II. v mládí také hrával divadlo,“ říká Ottavia.

Podle ní by lidé měli ostatní soudit za to, co dělají a ne za jejich minulost. A dodává, že Carfagnová prosadila výborný zákon o stalkingu, tedy nebezpečnému pronásledování.

Sama Ottavia má dobrou práci a vydělává víc než její přítel. V tomto směru ale rozhodně není typickou Italkou. Z hlediska rovnosti příležitostí je Itálie až za Kolumbií, Peru nebo Vietnamem. A 90 procent italských mužů netuší, jak se zapíná pračka.

Ondřej Houska, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme