Nejstarší elektrárnu ve Francii chce vláda odstavit. Tamní obyvatelé nesouhlasí

Francii čekají v neděli prezidentské volby. Nový nájemník v Elysejském paláci bude muset zaujmout postoj k dalšímu využívání jaderných elektráren. Francie je totiž evropskou velmocí ve využívání jádra v energetice. Nejstarší elektrárnu ve Fessenheimu u hranic s Německem chce vláda zavřít. V provozu je už od roku 1977.

Tento článek je více než rok starý.

Fessenheim/Mylhúzy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Fessenheim ve Francii

Jaderná elektrárna Fessenheim ve Francii | Zdroj: Reuters

Fessenheim je malebné městečko, které má asi 2,5 tisíce obyvatel. Hlavní ulici lemují chodníky s červeným asfaltem a květinové záhony. Zebry na přechodech pro chodce jsou nově natřené a na několika místech jsou i semafory.

Domy jsou opravené a v městečku je dokonce zrekonstruovaný středověký dům s typickým alsaským hrázděným zdivem. Je v něm muzeum místního rodáka Viktora Scholschera, bojovníka proti otroctví v Americe. To všechno si mohlo město dovolit díky daním, které jaderná elektrárna do obecné pokladny každý rok platí.

Už v roce 2012 slíbil prezident Francois Hollande odstavit nejstarší francouzské reaktory do konce roku 2016. To se ale nestalo. Ministryně pro životní prostředí Ségolene Royalová po dohodě s energetickou společností EDF letos oznámila, že k uzavření dojde do roku 2019, až se dostaví třetí blok elektrárny Flamanville na poloostrově vybíhajícím do Lamanšského kanálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Už v roce 2012 slíbil prezident Francois Hollande odstavit nejstarší francouzské reaktory do konce roku 2016. To se ale nestalo. Jaký názor mají obyvatelé přilehlého města na plány vlády zjišťoval zpravodaj Pavel Novák

„Je to čistě politická záležitost. Někdo dal slib, který je teď třeba splnit. Můj osobní názor je, že ačkoli je to nejstarší elektrárna ve Francii, není o nic méně bezpečná než jiné ve Francii. Ve světě jsou jiné elektrárny, které by si zasloužili odstavit dřív než ta naše tady ve Fessenheimu," popisuje pan Louis, který pracuje v automobilce.

Za pravdu mu dává jeho soused Jean-Paul. S výstavbou třetího bloku elektrárny Flamanville je prý tolik problémů, že ho nedokáží uvést do provozu včas. Fessenheim tedy neodstaví.
„Kdyby měli zavřít Fessenheim, museli by zavřít taky všechny jaderné elektrárny v Německu. Když se mluví o Fessenheimu, proč se nezmiňují elektrárny, které jsou ještě starší vedle v Německu nebo ve Švýcarsku?" dodává Jean-Paul.

Důchodce pan Eric naráží na to, že se v Německu rozhodli energie z jádra zbavit úplně a zavřít všechny jaderné elektrárny. Naopak Švýcaři loni v referendu odmítli zkrátit životnost těch svých. Ta nejstarší už pracuje skoro 50 let.I farmář pan Serge si myslí, že by se elektrárna neměla zavírat. Dává lidem z okolí práci a vesnice z ní mají užitek. Lidé ze vsi neutíkají, ve škole jsou plné třídy. Je dost práce. Kdyby nebyla, vesnice se podle něj vylidní.

Elektrárny se nebojíme

Obyvatelé Fessenheimu z jaderné elektrárny strach nemají. Věří, že je dobře zabezpečená. Paní Patricia bydlí v centru obce a žádné ohrožení necítí. Ví ale jaký má existence elektrárny vliv na chod obce a kdyby se zavřela, hodně lidí by najednou bylo bez práce.

Obavy z elektrárny nemají ani lidé ve 30 kilometrů vzdáleném městě Mylhúzy. Podle pana Lionela dnes nehraje roli, jestli jste od jaderné elektrárny pět nebo 50 kilometrů daleko. Dopad nějaké nehody na lidi by byl stejný, ať jsou ve Francii, Německu, nebo ve Švýcarsku.

„Vůbec se nebojím. Naopak znamená to pro Francii větší zaměstnanost. Potřebujeme jadernou energii. Naučili jsme se v blízkosti té elektrárny žít a věříme, že je všechno zabezpečené tak, aby žádný problém nenastal," říká květinářka na trhu na náměstí v Mylhúzách Silvia.

Pan Christian chce volit levicového kandidáta Jeana-Luca Mélenchona a sdílí jeho názor, že se má elektrárna zavřít, protože je nejstarší ve Francii. Je pro to, aby se využívaly hlavně alternativní zdroje energie.

Většina obyvatel podobně jako paní Patricia věří, že vláda elektrárnu do roku 2019 nakonec nezavře. Francie podle ní elektřinu ze dvou bloků potřebuje a ze slibů nejstarší francouzskou elektrárnu zavřít nakonec vždycky sešlo.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme