Nejstarší irácký poslanec zahynul při útoku sebevraha

Ani rok po předání správy Iráku do rukou tamních obyvatel násilí v zemi neustává. Obětí sebevražedného atentátu se dnes stal šíitský člen iráckého parlamentu. Při útoku přišel o život i jeho syn a člen ochranky. Dohromady si dnešní atentáty v Iráku už vyžádaly životy nejméně sedmnáct lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Iráku

násilí v Iráku | Zdroj: ČTK

Sebevrah najel svým autem do konvoje s nejstarším iráckým zákonodárcem Zarím Fajádem. Ve dvou vozech vypukl po explozi požár. Vůz jednoho z nejznámějších vůdců rodových kmenů v Iráku téměř úplně shořel.

Tento 87letý muž je první obětí mezi členy v nově zvoleném parlamentu. Několik jeho kolegů smrti při předchozích útocích uniklo. Podle zdrojů Českého rozhlasu bude mít vražda šejcha Fajáda a jeho syna i další důsledky, protože kromě trestní odpovědnosti stále platí v Iráku také nepsané tradice krevní msty.

Dnešní útoky mají pro obyvatele Iráku i skrytý podtext, protože proběhly v den prvního výročí předání moci Iráčanům. Výroky iráckého premiéra Ibráhíma Džaafarího, že bezpečnost může být nastolena během dvou let, byla v Iráku i v regionu přijata rezervovaně.

Jaromír Janev, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme